Eyetrack, reklam alışkanlıklarını ortaya koyuyor

0
160 Okunma

Londra merkezli yapay zeka tabanlı araştırmalar yapan GumGum, eye tracking (göz takibi) tekniği ile geliştirdiği bir teknoloji ile mobil reklamlar hakkında dikkat çeken bir analiz yaptı.

GumGum, yaptığı araştırma ile akıllı telefon kullanıcılarının reklamlara ne kadar önem verdiğini ölçümledi. Bu araştırma, şirketin, tüketicilerin reklamları sevip sevmediğini de analiz etmelerini sağladı. Göz takip sistemi, Internet Advertising Bureau (IAB) formatındaki reklamların yarattığı ilgi oranını gözler önüne serdi. Ortaya çıkan sonuç ise dikkat çekici.

Eye tracking sonuçları reklama bakışımızı yorumluyor

Firmanın yaptığı analizin ortaya koyduğu sonuçlara göre, bu reklam formatı büyük oranda bir kullanıcı kitlesi tarafından es geçiliyor. Ortalama reklam izleme süresi 1.42 saniye olarak açıklandı. eMarketer tarafından yapılan bir araştırma ise mobil reklamlara 2018 yılında 139 milyar sterlin harcanacağını öngörüyor. Bu reklamların çok az izlenmesi ve tıklanması ise harcamanın mantığını sorgulatabilir.

GumGum araştırmasına göre, sayfaya göre ölçeklenen reklam IAB standartlarına göre çok daha fazla ilgi görüyor. Tüketiciler IAB formatındaki reklamlara göre 3.14 kat fazla ilgi gösteriyor.

Entegrasyonun başarısı

Entegre edilmiş olan reklamlar da standart IAB formatına göre daha fazla ilgi çekiyor.  Yapılan araştırma, entegre edilmiş reklamların standart reklamlara oranla %50 daha fazla akılda kaldığını belirtiyor. GumGum Başkanı ve COO’su Phil Schraeder, eski tip reklamların tüketiciler bazında görünmez hale geldiği için başarılı olmaktan uzaklaştığını ifade ediyor.

Reklamların yerleşimi ve kullanıcılarla etkileşimi deneyim açısından düşük kalitede olduğu için reklam engelleme sistemlerinin de ciddi talep gördüğü açıklanıyor.

Mobil reklamların revaçta olduğu bir dönemdeyiz ancak reklam engelle sistemleri de bir o kadar popüler halde. Yaklaşık 400 milyon insan tarafından kullanılan reklam engelleme sistemleri büyük oranda Asya, Kuzey Amerika ve Avrupa bölgesinde yoğunlukta.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz