14 Temmuz Salı 2020

Facebook hangi bilgilerinizi görüyor öğrenin!


Facebook kullanıcılarının binlerce bilgisine ulaşabiliyor. Peki hemen her şeyimizi paylaştığımız sosyal medya platformu hakkımızda hangi bilgileri görüyor öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Kullanıcıların birçok datasına ulaşan sosyal medya platformu Facebook, Cambridge Analytica isimli şirketin raporlarına göre 50 milyon kullanıcının reklam ve politik amaçlarda hizmet verilmek üzere bilgilerini topluyor.Hakkımızda aslında sandığımızdan fazla şey bilen Facebook platformunun nelere ulaşabildiğini öğrenmek ister misiniz?

Adım adım öğrenin

Önce hesabınıza giriş yapın ardından ”Reklam Tercihlerin” bölümüne gidin. Buraya gitmek için bu linki kullanabilirsiniz: https://www.facebook.com/ads/preferences

Facebook, beğendiğiniz her şeyi topluyor. Beğenileriniz telefonunuzda kullandığınız uygulamalar aracılığıyla da belirlenebiliyor. Eğer sayfanızda çok fazla duygusal içerikli beğeni varsa, Facebook sizin duygusal içeriklere tepki verdiğinizi gözlemleyebiliyor ve buna uygun bir beğeni önerisi gönderebiliyor.

İlginizi çekebilir: İstanbul, Facebook kullanıcı sayısında zirveye oynuyor!

Bunun dışında internette de neler yaptığınızı gözlemleyen platform, herhangi bir uygulama üzerinden Facebook ile giriş yaptığınızda bu bilgiyi saklı tutuyor. Görüntüleri paylaşan kişi ise, telefonunda kullandığı Fandango uygulamasını bu şekilde beğeni sayfasına eklenmiş olduğunu söylüyor.

Eğer Facebook’a yeni değilseniz, hem sık incelediğiniz hem de sizin için oluşturulmuş beğenilesi sayfalar da mevcut. Burada konu başlıkları altında ilgi alanlarınızı gördüğünüzde şaşırabilirsiniz.

Burada bölümü inceledikten sonra aşağıda bulunan ”Bilgilerin” kategorisi altında ”Kategorilerin” bölümünden Facebook’un reklam verenlerle paylaştığı bilgileri görebilirsiniz.

Aşağıdaki fotoğrafta da görüldüğü gibi kullanıcının yaşadığı yer, hangi teknolojik ürünü kullandığı, aile hayatı gibi özellikler belirlenmiş. Bu sayede sosyal platform reklam verenlerle kişinin hangi alanlara ilgi duyduğu ve hangi alanlardaki reklamlara daha açık olduğunu paylaşmış oluyor.

Bütün bunların dışında platform, konumunuzu ve nerelerde bulunduğunuzu Instagram ile destekleyerek belirliyor.

Siz bu konuda düşünüyorsunuz? Hesabınızı kontrol ettiğinizde hakkınızda hangi bilgiler bulunuyor ve bu bilgiler ne kadar doğru?

Sosyal medya, çok yararlı olmakla birlikte platformlar aracılığı ile hakkımızdaki binlerce bilgiye erişebiliyor. Bu konu kimisi için önemsiz olsa da birçoğumuz için önemi büyük.

YAZAR: Özüm Oben Şendil

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Nest akıllı hoparlör

Google Nest ailesinin yeni üyesi karşımıza çıkıyor

Akıllanan ürünler arasında yer alan hoparlörler de pek çok markanın farklı özellikte sunduğu modelleri içinde …

1 yorum

  1. Yazdiginiz herseyi goruyor. Okudugunuz her seyi goruyor. Kimin sayfasina gidip baktiniz, kac dakika kaldiniz, scroll yaptiniz mi. Eger uygulamalarindan birini yuklediyseniz nerelere gittiginizi goruyor. Uygulamanin gps ini etkinlestirmemis olsaniz bile bu bilgileri aliyor. P(programlanabilir) telefonunuzdaki gps i kapatmis olsaniz dahi konum bilgilerinizi aliyor. Konum bilgileri icin sadece gps gerekmiyor :)) Iste boyle. Yakinda bizden izinsiz bizi dinledikleri ortaya cikacak. Durun bir bakalim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir