Araştırma: 4 tip Facebook kullanıcısı var

1
258 Okunma

Brigham Young Üniversitesi araştırmacıları, Facebook üzerine bir araştırma yaptı ve araştırma sonucunda 4 tip kullanıcı olduğu sonucuna vardı.

18 ila 32 yaş arasındaki katılımcılar, Facebook kullanımı ile alakalı 48 soruluk bir ankete katıldı. Ankette “Facebook bir stres kaynağı ve beni depresif yapıyor” ve “Facebook aileme sevgi göstermeme ve onların sevgisini bana göstermesinde yardımcı oluyor” gibi seçenekler vardı.

Tüm anket sonuçlarını derinlemesine incelemeye alan üniversite, araştırma sonucunda 4 tip  kullanıcı olduğunu belirtti. Peki, bu tipler neler?

Facebook kullanan 4 insan tipi

1- İlişki insanları

İlişki deyince aklınıza sadece sevgililik gelmesin. Bahsettiğimiz tip insanlar, Facebook’ta arkadaşları ve ailesiyle bağ kurmaktan keyif alan insanlar.

Araştırma sonucuna göre bu tip insanlar duygu yüklü video paylaşımı yapmalarının yanı sıra, sık sık sevdikleriyle çektirdiği fotoğraflara da profilinde yer veriyor. Ayrıca bu tip insanlar, arkadaşlarının ve ailesinin gönderilerinde de bir hayli aktif rol alıyor.

2- Uzaktan izleyenler

Facebook’ta yer alan bir diğer insan tipi ise, sosyal ağ kullanmayı bir zorunluluk olarak görenler.

Bu tip insanlar oldukça nadir paylaşım yapar ve diğer insanlarla da pek fazla etkileşime girmezler. Araştırmayı yürüten isimlerden Clark Callahan‘a göre bu grup “Başkalarının ne yaptığını görmek isteyen, sadece onları izleyen” bir yapıda.

3- Çığırtkanlar

Bu tip insanlar ise genellikle kendi profillerini güncellemeyen, kendi hayatları ile ilgili az paylaşım yapan ancak ilgi duydukları konular ile ilgili makaleler ve içerikler söz konusu olduğunda elini korkak alıştırmayan insanlar.

Araştırmaya göre bu grup, sosyal ağı arkadaşları ve ailesiyle etkileşime girmek için kullanmıyor.

4- Selfie insanları

Aslında grubun adı, niteliğini de anlatır cinsten. İlgiyi seven; dolayısıyla gönderilere gelen beğeni, yorum ve paylaşımları çok sıkı takip eden bu kullanıcılar, birçok yönden “ilişki insanları” tipiyle de benzerlik gösteriyor.

Profillerini hayatlarına açılan bir pencere gibi kullanan bu insanlar, aynı zamanda Instagram’da da bir hayli aktif oluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz