17 Haziran Perşembe 2021

FaceTime görüşmesinde sahte göz kontağı nasıl kurulur?


Pandemi döneminde görüntülü görüşmeler hayatımızın bir parçası haline geldi. Çeşitli görüntülü konuşma uygulamalarına ek olarak Apple kullanıcıları için FaceTime vazgeçilmez. Arayüz ve kullanım kolaylığı olarak öne çıkan uygulamada sahte olarak göz kontağı kurabileceğinizi biliyor muydunuz?

FaceTime’da sahte göz kontağı kurmak

Günlük hayatımızda sözlü iletişimin yanı sıra göz kontağı ve beden dili kullanmak ilişkileri güçlendirir. Aynı şekilde görüntülü görüşmelerde kuracağınız göz teması da karşı tarafı dinlediğinizi belli eder. Araştırmalara göre göz teması ne kadar iyiyse konuşmanın içeriği o kadar akılda kalıyor.

FaceTime‘da göz teması kurmak oldukça zor olabiliyor. Apple, iOS 14 ile birlikte getirdiği yenilikle beraber bu soruna çözüm bulmayı amaçlıyor.

FaceTime’da bulunan göz teması nedir?

Apple, iOS 13 ile birlikte Beta olarak denediği ‘Eye Contact’ özelliğini iOS 14’te kullanıcıların hizmetine sundu. Amaç ise; FaceTime sırasında kişilerden biri kamera yerine ekrana baksa bile göz teması kurmayı sağlayarak görüntülü görüşmeyi daha doğal hale getirmek.

Eye Contact özelliği, artırılmış gerçeklik yazılımını ve teknolojisini kullanarak kişinin gözlerinin direkt telefon kamerasına bakıyor gibi gözükmesini sağlar. iOS 14 destekleyen tüm Apple cihazlarda kullanabileceğiniz bu yazılım sayesinde görüntülü görüşmelerinizi daha iyi hale getirebilirsiniz.

Özelliği aktifleştirmek için ise telefonunuzda ayarlara giderek FaceTime uygulamasının ayarlarını kontrol edebilirsiniz.

 

 

YAZAR: Sevde Sivri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android 12 ile telefonlara yeni özellikler geliyor

Geçtiğimiz ay duyurulan Android 12 işletim sistemi; yeni tasarımı ve geliştirilmiş özellikleri ile büyük yankı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir