GIF oluşturan şipşak fotoğraf makinesi

0
1.015 Okunma

Şipşak fotoğraf makineleri günümüzde popülerliğini korumaya devam ediyor. Nostalji tutkunlarının ellerinden düşüremediği hatta çekip bastıkları filmlerin tekrar fotoğrafını çekip Instagram’a attığı bu cihazlarla GIF çekilebilseydi nasıl olurdu dersiniz?

Polaroid’in bugünün teknolojisiyle ürettiği şipşak makine Polaroid Pop’ın yanı sıra Lomo’Instant Automat ve akıllı telefonlara entegre Prynt Pocket gibi anında fotoğraf baskısı veren cihazlarla nostaljiyi günümüze taşıdı. Instagif NextStep adlı şipşak makine ise GIF’lerin çıktısını alarak bu çabaları bir seviye öteye götürüyor.

3 saniyelik animasyonlu GIF oluşturuyor

Derdini GIF’le anlatan robot Peeqo’nun yaratıcısı Abhishek Singh tarafından yaratılan Instagif NextStep, alışılmış baskı kartuşlarının yerine 3 saniyelik animasyonlu GIF görüntüleyebilen bir kartuş içeriyor. Süreç tıpkı klasik şipşak fotoğraf makinelerindeki gibi çalışıyor; kartuşu takıyorsunuz, görüntüyü kaydediyorsunuz ve ardından kartuş fotoğraf makinesinden çıkıp GIF’inizi görüntülüyor.

Bir kendin yap projesi olarak doğan Instagif’in yapımında kredi kartı büyüklüğündeki bilgisayar Raspberry Pi kullanılmış. Singh proje için elektronik ve 3B baskı teknolojisinden faydalanmış.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz