3 Temmuz Pazar 2022

Google Haritalar’da konum geçmişinizi nasıl görüntüleyebilir ve yönetebilirsiniz?


Google Haritalar, yeni yerler aramanıza ve en iyi rotaları bulmanıza yardımcı olurken, bunları Konum Geçmişinize de kaydeder. Ziyaret ettiğiniz her yeri izlemek için Google Haritalar’daki Zaman Çizelgesi özelliğini kullanabilirsiniz. Ancak, geçmişinizden bazı ziyaretleri kaldırmak isteyebilirsiniz. 

Bu içeriğimizde Google Haritalar’da konum geçmişinizi nasıl görüntüleyebileceğinizi, düzenleyebileceğinizi veya silebileceğinizi görelim. Google Haritalar uygulaması, hem Android hem de iOS‘ta hemen hemen aynı şekilde çalışır. 

Google Haritalar’da konum geçmişi nasıl görüntülenir?

Belirli bir güne, haftaya veya aya ait seyahat geçmişinizi görüntülemek için aşağıda belirtilen adımları izleyin.

Adım 1: Telefonunuzda Google Haritalar uygulamasını açın ve sağ üst köşedeki hesap dairenize dokunun. Ardından, listeden Zaman Çizelgesi seçeneğini seçin.

Adım 2: Yer, kat edilen mesafe, seyahat süresi ve ulaşım modu dahil olmak üzere her yolculukla ilgili ayrıntılı bilgileri görmek için ekranın alt yarısını aşağı kaydırın. Yanlış veya eksik bilgi olması durumunda, Google Haritalar seyahati düzenlemenize veya zaman çizelgenizden kaldırmanıza da olanak tanır.

google-haritalar-da-konum-gecmisinizi-nasil-goruntuleyebilir-ve-yonetebilirsiniz-1

Google Haritalar’da konum geçmişi nasıl kapatılır?

Zaman Çizelgesi özelliği belirli durumlarda kullanışlı olsa da, Google’ın konumunuzu izleme fikri bazıları için ürkütücü olabilir. Neyse ki, birkaç kolay adımda zaman çizelgesi özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz.

Adım 1: Telefonunuzda Google Haritalar uygulamasını açın ve sağ üst köşedeki hesap dairenize dokunun. Ardından, listeden Zaman Çizelgesi seçeneğini seçin.

Adım 2: Şimdi sağ üst köşedeki üç nokta menü simgesine tıklayın ve ‘Ayarlar ve gizlilik‘ seçeneğine gidin. Konum ayarlarına kaydırın ve ‘Konum Geçmişi açık‘ üzerine dokunun.

Adım 3: Etkinlik kontrolleri penceresinde Konum Geçmişi düğmesini kapatın. Ardından, uygulama kapatıldığında neyin işe yarayıp neyin yaramayacağı konusunda sizi bilgilendirir. Son olarak, konum geçmişini kapatmak için Duraklat düğmesine tıklayın.

google-haritalar-da-konum-gecmisinizi-nasil-goruntuleyebilir-ve-yonetebilirsiniz-2

Google Haritalar’da konum geçmişinizi nasıl silinir?

Geçmiş konum verilerinizi kullanmayı düşünmüyorsanız, Google Haritalar‘ın bunları silme seçeneği de vardır. İşte nasıl yapılacağı.

Adım 1: Telefonunuzda Google Haritalar uygulamasını açın ve sağ üst köşedeki hesap dairenize dokunun. Ardından, listeden Zaman Çizelgesi seçeneğini seçin.

Adım 2: Sağ üst köşedeki üç nokta menü simgesine tıklayın ve “Ayarlar ve gizlilik”e gidin.

3. Adım: Tüm konum geçmişini silmek için ‘Tüm Konum Geçmişini Sil’e dokunun. Bundan sonra, ‘Anlıyorum ve silmek istiyorum’ yazan onay kutusunu seçin ve Sil düğmesine basın.

Alternatif olarak, ‘Konum Geçmişi aralığını sil’e dokunarak ve başlangıç ​​ve bitiş tarihini girerek belirli bir zaman diliminin konum geçmişini silmeyi seçebilirsiniz.

YAZAR: Merve Sağır

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Asistan tatilden önce alarmlarınızı düzenliyor

Google, Asistan uygulaması ile kullanıcıların hayatını bir hayli kolaylaştırıyor. Sadece konuşarak birçok işlevi yürütebileceğiniz bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.