3 Temmuz Pazar 2022

Kendinizi sosyal medyadan uzaklaştırmanın 5 yolu


Sosyal medyanın dezavantajını hepimiz biliyoruz. İnsanları birbirine bağlı olmaktan ziyade kimi zaman yabancılaştırıyor, böylece kendi adına ihanet ediyor. Sosyal medyanın düşüncelerimizi, duygularımızı ve arzularımızı olumsuz yönde etkileme gücüne sahip olduğunun çok iyi farkındayız. Ancak 21. yüzyılda yaşayarak sosyal medyadan tamamen kaçınmak veya tamamen uzak durmak neredeyse imkansız. Bu yüzden “bırakmak” çözüm değil. Ancak uzaklaşmak mümkün. İşte kendinizi sosyal medyadan uzaklaştırmanın 5 yolu…

1. Sosyal Medya Bildirimlerinizi Kapatın

kendinizi-sosyal-medyadan-uzaklastirmanin-5-yolu-1

Kendinizi sosyal medyadan uzaklaştırmanın ilk yolu sosyal medya bildirimlerini kapatmak. Telefonunuzdan geri adım atmak söz konusu olduğunda, Rahatsız Etmeyin en iyi arkadaşınızdır. Normal rutininizi bozan bildirimleri durdurduğunuzda, günlük işlerinize konsantre olmayı daha kolay bulabilir ve dikkatinizin o kadar kolay dağılmamasını sağlayabilirsiniz. Sosyal medya bildirimleri, çevrimiçi dünyada bir şeyler olduğunun sürekli hatırlatıcısıdır ve kaçırıyormuş gibi hissedebilirsiniz.

 2. Sosyal Medya Ekran Sürenizi Sınırlayın

kendinizi-sosyal-medyadan-uzaklastirmanin-5-yolu-2

Sosyal medyada geçirdiğiniz süreyi sınırlamak için saatinizde veya telefonunuzda bir zamanlayıcı ayarlayın. iPhone’unuz ‘ekran süresi’ ayarlarında sert ve hızlı bir sınır belirleme özelliğine sahiptir ve bu sınırı aşmaya çalışırken, gerçekten Twitter’da olmak isteyip istemediğinizi yeniden düşünmenizi isteyecektir. Sosyal medya bağımlılığınızın ciddiyetine bağlı olarak bir sınır seçin; örneğin günde bir saat, bu da haftada yedi saate eşittir. Hesaplarınızı her kontrol ettiğinizde zamanlayıcınızı çalıştırmaya başlayın.

3. Sosyal Medya Dışında Yeni Bir Hobi Edinin

kendinizi-sosyal-medyadan-uzaklastirmanin-5-yolu-3

Sosyal medya olmadan önce ne yapıyordunuz? Dışarı çıkmak, kitap okumak, yeni insanlarla tanışmak? Boş zamanınızı doldurmak için yeni bir hobi edinin. Yeni bir beceri öğrenebilir veya her zaman yapmak isteyip de bir türlü zaman bulamadığınız bir şeyi yapabilirsiniz.

4. Telefonunuzdan bazı uygulamaları silmeyi düşünün

kendinizi-sosyal-medyadan-uzaklastirmanin-5-yolu-4

En çok hangi sosyal medya platformlarında vakit geçirdiğinizi belirleyin ve bunun sağlıksız bir takıntı veya erteleme platformu haline geldiğini düşünüyorsanız, telefonunuzdan silin.

5. Çalışırken telefonunuzu çekmecede tutun

 

Kendinizi sosyal medyadan uzaklaştırmanın beşinci yolu ise telefonunuzu çekmeceye kaldrımak. Bazen sadece telefonunuzu görmek, bildirimlerinizin kapalı olup olmadığına bakmanıza engel olabilir. Öyleyse, acil telefon görüşmelerini duymaya devam edebileceğinize göre, neden fazladan bir yol kat etmiyorsunuz ve onu tamamen gözünüzün önünden kaldırmıyorsunuz?

YAZAR: Merve Sağır

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Babalar Günü’nü unutmadı

Geçmiş yıllardan bu yana tatil günlerini ve yıl dönümlerini kutlamak, ünlü sanatçıları, kâşifleri ve bilim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.