Hafta sonu için romantik bir film: Roma Tatili

0
1.021 Okunma

Hafta sonu için romantik bir film arayanlara, harika bir tavsiyemiz var. 1953 yapımı efsanevi bir aşk filmi olan Roma Tatili (Roman Holiday), ünlü oyuncular Gregory Peck, Audrey Hepburn’u bir araya getiren, çok eğlenceli, duygusal ve sürükleyici bir aşk öyküsünü anlatıyor.

1953 yılında 3 Oscar ödülü kazanan filmin ayrıca başka yarışmalarda 7 ödülü ve 15 adaylığı bulunuyor. Audrey Hepburn’un canlandırdığı Prenses Ann, kraliyet ailesinin porotokollerinden sıkılarak saraydan kaçar ve kimliğini gizleyerek sıradan bir genç kız gibi Roma sokaklarında dolaşırken, işini kaybetmek üzere olan gazeteci Joe Bradley ile karşılaşır. İkili birbiriyle iyi anlaşıp Roma sokaklarında buluşup zaman geçirmeye başlarlar ve zamanla arkadaşlıkları aşka dönüşür.

Ancak ne var ki, kraliyet ailesinin bu aşka izin vermeye niyeti yoktur ve iki aşık için zor bir süreç başlayacaktır.

Roma Tatili aynı zamanda Audrey Hepburn’un büyük bir star olarak tüm dünya tarafından tanınmasını sağlayan filmdir. Üzerinden 67 yıl geçmiş olmasına rağmen, film hala dünyanın en romantik filmlerinden biri olarak kabul edilir.

Filmin çekildiği dönemde renkli film teknolojisi bulunmasına rağmen, İtalya’da çekilen ilk Hollywood filmi olan Roma Tatili’nin yönetmeni, Roma’nın renkli görüntülerinin sinema perdesinde çok fazla etkileyici olacağını düşünerek, görüntülerin oyuncuların performansının ve senaryonun önüne geçmemesi için, filmi kasten siyah beyaz çekmiştir. Daha sonra bu düşünce yapısı, görüntülerle değil, oyunculuk ve senaryo ile öne çıkmak isteyen “sanat” filmleri için bir temel oluşturmuştur. Öte yandan, film siyah beyaz çekilmesine rağmen, kameranın kayıt altına aldığı görüntüler son derece etkileyicidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz