Hem eğlendiren hem kod yazdıran, Unruly Splats

0
560 Okunma

Çocuklara kod bilgisi aşılamayı hedefleyen oyuncaklar bugünlerde çok popüler. LEGO benzeri küpler robotlar, uygulamalar… Ancak bunların hiçbiri çocuğu harekete yönelten özellikte değil. Kickstarter üzerinde fonlanmakta olan Unruly Splats ise hem harekete teşvik ediyor, hem de kodlamanın temellerini öğretiyor.

Unruly Splats, ses ve ışık çıkaran, kocaman elektronik düğmelerden oluşuyor. Çocuklar bu düğmelerin üzerinde zıplayabiliyor, koşabiliyor ve aktif oyun ile kodlamayı öğreniyor. İsterlerse spor yarışmaları yapabiliyor, isterlerse müzik temelli oyunlar kurabiliyor ya da odaları için bir giriş kodu yaratmak gibi daha işlevsel komutlar verebiliyor. Buradaki sınır çocukların hayal gücüne kalmış diyebiliriz.

Farklı oyunlarda ses ve ışıkta değişiyor

Üç AAA pille çalışan “Splat” düğmeleri; 14 farklı programlanabilir RGB LED ile her renk ışığı yansıtabiliyor. Kitaplıkta bulunan veya kaydedilmiş her sesi oynatabilen düğmeler; hareketi algılayan sensörlere sahip. Unruly Splats düğmeleri kablosuz olarak Bluetooth üzerinden tablet, akıllı telefon ya da bilgisayara bağlanıyorlar. Çocuklar; çok basit bir arayüze sahip, MIT Scratch temelli özel uygulama ile programlayarak, kurdukları oyuna göre ışık ve ses ayarlarını yapabiliyor, hareket sensörlerini devreye sokabiliyor.

Ayrıca, yarattıkları kodları Unruly topluluğu ile paylaşabiliyor, gerektiğinde kodları üzerinde düzeltme yapabiliyorlar. Çocukların zevk aldıkları bir şey yaparken daha iyi öğrendikleri iç görüsünden hareketle yaratılmış Unruly Splats. Her ne kadar kodlama uygulamaları 6 yaş üzeri çocuklara seslense de, daha küçük çocukların da abi ve ablaları yardımıyla bu kodlar üzerinde zıplayabileceği bekleniyor.

Çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimini amaçlıyor

Proje temelli öğrenme ile bilgisayar programlaması ve yaratıcılık gibi becerileri güçlendirirken fiziksel hareket ve sosyal etkileşim sağlayarak eğlence ile öğrenmeyi bir araya getiriyor. Böylece çocukların zihinsel, fiziksel ve sosyal becerilerini aynı anda geliştirebiliyor.

Unruly Splats, ikili düğme paketleriyle ev ortamında rahatlıkla kullanılabileceği gibi sınıf, kütüphane gibi eğitim odaklı ortamlarda da büyük fayda sağlayabilecek bir oyuncak. Eğitim mekanlarına özel Unruly Splats paketlerinde 10 Splats’in yanı sıra önerilen bir müfredat ve eğitim malzemeleri de bulunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz