3 Temmuz Pazar 2022

IKEA tarzı evler gibi apartmanlar da yapılacak


Şehir planlaması teknolojiye ayak uyduruyor. Apartman teknolojileri geliştikçe tamamen ihtiyaca yönelik tercihler öne çıkmaya başlıyor. IKEA tarzı evler gibi apartmanlara hazır olun. Akıllı ev teknolojisi ve modüler inşaat bir araya geliyor ve ortaya ‘paket evler’ çıkıyor. 

Urban Splash isimli İngiliz şirket önümüzdeki aylarda yeni akıllı ev projesinin inşasına Manchester’da başlayacak. Ödüllü mimarlık şirketi Shedkm ile çalışacak olan Urban Splash’in yeni projesinin her bloğunda 8-10 ev bulunuyor.

Mansion House ismi verilen projede, duvarlar için paneller kullanılıyor. Bu sayede duvarlar istenildiği şekilde monte edilebiliyor. İnşaat bittikten sonra ev sahibi bile yerleşimi istediği şekilde yapabiliyor. Yani ev sahibi istediği takdirde yatak odasını büyütüp, salonu daraltabiliyor. Farklı hazır konfigürasyonlar da sunan projede büyük pencereler de dikkat çekiyor. 

Bu arada evlerdeki aydınlatma ve ısıtma gibi sistemlerde akıllı ev teknolojisi kullanılıyor. Hatta tüm evler Google Asistan, Amazon Alexa ve Apple HomeKit ile uyumlu olarak geliyor. 

Modüler yapıdaki apartmanların dairelerinin isteğe göre konfigüre edilebilmesi ile IKEA sistemine benzetilen proje, ilerleyen zamanda daha geniş alanlara yayılacak. 

YAZAR: Hazal Orta

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Babalar Günü’nü unutmadı

Geçmiş yıllardan bu yana tatil günlerini ve yıl dönümlerini kutlamak, ünlü sanatçıları, kâşifleri ve bilim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.