18 Ağustos Perşembe 2022

İkinci el araç satışında ciddi bir düşüş var

Eskiden ikinci el araç alımı oldukça hareketliydi ama artık araba pazarları boş kalıyor. Ülkemizdeki petrol fiyatları her geçen gün zamlanıyor ve bu yüzden insanlar artık araba almaktan korkar bir hale geliyor.


Ülkemizde vergilerden dolayı araç fiyatları oldukça yüksektir ve bu yüzden ikinci el araçları oldukça uygun bir fiyat segmentinde yer alıyordu. Sıfır araçlar arasında dağlar kadar fark olan ikinci el araçlar için eskiden özel olarak pazarlar oluşturuluyordu ama artık internet sayesinde kimse araba pazarına gitmiyor çünkü herkes istediği arabayı internetten bulabiliyor. Bu anlamda sorunun biz artık ikinci el araçlarda değil, direkt olarak araçlarda olduğunu düşünüyoruz. Ülkemizdeki benzin fiyatları artık çok fahiş bir fiyat ile satılıyor. Motorin bile artık 5 lira oldu ve insanlar artık araçlarına yakıt almak için ayrı bir işe girer hale geldiler.

İKİNCİ EL ARAÇ ALIMI DA SATIŞI KADAR DÜŞÜ YAŞIYOR

Eskiden arabanızı satmak istediğinizde birçok alıcı buluyordunuz ki bu alıcılar arabayı ölü fiyata bile olsa alıyorlardı. Artık bırakın fiyat öldürmeyi arabanın iyi durumda olup olmadığına bile bakmadan teklifleri geri götürüyorlar. İşe arabayla gidip gelen birisini aylık yakıt masrafı bin liradan fazladır. Birde çocuklarıyla veya ailesiyle gezmeye giderse aylık 2 bin liraya kadar uzanan yakıt masrafı maalesef vatandaşın boynunu büküyor. Kiralık ev fiyatları, toplu taşıma fiyatları, ekmek fiyatları her geçen gün artış gösteriyor ama maalesef alınan maaş hep stabil kalıyor. Bu yüzden araç almak isteyen bir kişi araçtan ziyade yakıtını düşünüyor.

YAZAR: Emin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır ve aynı zamanda çocukluktan beri tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PHILIPS AMF220 Hava Temizleyici

A101 18 Ağustos aktüel kataloğu PHILIPS AMF220 Hava Temizleyici

A101 aktüel kataloğu bu hafta yine capcanlı. Her türden ürünün bulunduğu katalogda uygun fiyatlı teknolojik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.