17 Kasım Cuma 2017

Phileas marka körüklü metrobüsler garajda yatıyor

Metrobüs yolunun hizmete açıldığı yıllarda Hollanda’dan alınan Phileas marka otobüslerin kullanımı sınırlandırıldı ve neredeyse peronlarda hiç yoktur. Phileas marka otobüslere özel hazırladığımız bu haberi okumadan geçmeyin.


İstanbul’da günde 10 milyondan fazla yolcu bir yerden bir yere gidiyor. Metrobüs ise bu alanda bahsi geçen rakamdan neredeyse yarısından fazlasını taşıyor. Özellikle mesai saatleri içerisinde kullanılan metrobüsler doluluk oranını aşıyor. Metrobüsler ilk olarak hizmet vermeye başladığında Hollanda’dan alınan Phileas marka çift körüklü otobüsler oldukça büyük ilgi görmüştü fakat çok kısa süre kullanılabildi. Geçtiğimiz yıllarda Avrupa yakasında hizmet veren Phileas marka metrobüslerden bir tanesi cayır cayır yanmıştı. Bu olaydan sonra Phileas marka metrobüsleri artık peronlarda göremez olduk.

50 TANE PHİLEAS YOLCU TAŞIMAK İÇİN HAZIR BEKLİYOR

Hollanda’dan alınan ve neredeyse sıfır ayarında olan bu çift körüklü otobüsler maalesef şuan İETT garajında yatıyor. Toplamda 65 milyon 397 bin 500 Euro’ya alınan Phileas marka otobüslerin şuan vatandaşa hiçbir yararı yoktur ve milletvekillerinden bazıları bu otobüslerin iadesini istiyor. Hem Hollanda hem de otobüsleri üreten şirket bu anlamda iyi bir yanıt vermeyebilir ama zaten İETT bu anlamda adım da atmıyor.

Vatandaşın vergisiyle alınan ve neredeyse bir hazine parası verilen bu otobüslerin tek bir tanesinin fiyatına şuanda kullanılan Mercedes marka metrobüslerden 3 tane alınabiliyor. Konu hakkında gelişmenin yaşanacağı günü merak ediyoruz. Metrobüslere yeni otobüslerin alınması şuan söz konusu değil ama filoyu yükseltmek için yapılacak adımlar çok daha kararlı bir şekilde yapılması gerekiyor. Kadir Topbaş döneminde alınan ve servet değerinde olan bu otobüslerin yola çıkması da vatandaş tarafından beklenen bir şeydir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS’un yeni güncelleştirmesi İphone kullananları krize soktu

iOS 11.1.1 çıktı ve büyük sorunlar halen devam ediyor. Apple şirketinin sürekli çalışma yapmasına rağmen yaptığı her güncellemede sorun çıkıyor ve bu sorunlar kullanıcılarını çıldırtıyor.

Bir Cevap Yazın