imece’nin İkinci Destek Programı teması belli oldu

0
347 Okunma

Her geçen gün daha da karmaşık ve çok boyutlu hâle gelen toplumsal meselelere, farklı yetkinliklerden birey ve kurumların bir araya gelerek yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler üretmesinin önünü açmayı amaçlayan imece, Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne göre belirlenen toplumsal meselelere odaklanmayı sürdürüyor.

Bu yılın Şubat ayında hayata geçirilen sosyal inovasyon platformu imece, sosyal girişimcilere yönelik Destek Programı’nın ilkini “Nitelikli Eğitim” teması altında ele alırken, ikinci dönemde “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” temasıyla kadınların ve kız çocuklarının güçlenmesine odaklanacak.

İkinci Destek Programı dönemi, 11 Kasım 2017 tarihinde gerçekleştirilen Başlangıç Buluşması etkinliği ile başladı. Etkinlikte; “kadınların ekonomik hayata katılımı ve ekonomik hayatın her seviyesinde eşit bir şekilde yer alması”, “kadın ve kız çocuklarının eğitime erişimlerini artırma” ve “eğitim modellerinin ve eğitim içeriğinin toplumsal cinsiyet eşitliğine katkı sağlayacak şekilde yeniden tasarlanması” ve “kadınların bedensel, sosyal ve ruhsal anlamda sağlıklı ve iyi olmalarının sağlanması” meseleleri ele alındı.

İkinci Destek Programı için elinizi çabuk tutun

Başlangıç Buluşması’na, alanında uzman akademisyenler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, özel sektör çalışanları ve girişimcilerin katılımı ile ikinci Destek Programı meselelerine dair farkındalık yaratılması hedefleniyor. İkinci Destek Programı dönemi için başvuru süreci ise 28 Aralık’ta tamamlanacak.

Destek programları ile toplumsal meselelerin çözümüne katkı sağlayacak ürün, hizmet, sistem geliştiren sosyal girişimlerin ortaya çıkmasını sağlayan imece, bu programlara yapılan başvuru sonucu seçilen takımları; “mentorluk, çalışma alanı, hibe, eğitim, ekosisteme erişim ve kurumsal işbirliği” kaynakları ile buluşturuyor.

Ön kuluçka sonunda jüri karşısına çıkan takımlar arasından seçilerek kuluçka dönemine girmeye hak kazanan 3 takımın her biri, aldıkları 120.000’er TL’lik hibe desteği ile fikirlerini iş modeline dönüştürerek sosyal girişimlerini kuruyorlar.

Kadın ve kız çocuklarının güçlenmesine yönelik ürün, hizmet, sistem tasarlayan proje sahipleri ve girişimciler ikinci Destek Programı’na başvuruda bulunmak için web sitesini ziyaret edebilirler. Başvurular için son tarih 28 Aralık 2017.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz