19 Nisan Pazartesi 2021

Instagram’a bir yeni özellik geliyor, bir özellik tarih oluyor


Instagram yeni akım

En çok sevilen sosyal medya platformu Instagram bugün 2 değişiklik ile gündemimizde. Bir yandan silinen gönderileri kurtarma özelliği gelirken diğer yandan haber akışındaki gönderileri hikayede yeniden paylaşma özelliği kaldırılıyor.

Instagram silinen gönderileri kurtarma özelliği

Instagram

Son 30 gün içerisinde paylaşıp tekrar sildiğiniz gönderilerini kurtarabileceksiniz. Üstelik özellik sadece gönderiler değil hikayeler üzerinde de kullanılabiliyor. “Yakın zaman önce silinenler” isimli bu özellik sayesinde sildiğinize pişman olduğunuz içerikleri tekrar yayınlayabileceksiniz. Görünüşümüze veya yanınızdaki partnerinizi bir anlık beğenmeme ile silip sonra bu hareketinizden pişman olduğunuz içerikler artık geri döndürebileceksiniz.  Instagram bu özelliği tabi ki bizim pişmanlıklarımız için getirmedi. Özelliği asıl amacı hack saldırılarına karşı önlem almak. Bu özellik sayesinde siz silseniz dahi gönderilerinizi 30 gün boyunca sunucularda tutulmaya devam edecek. Eğer içeriğinizi kalıcı olarak silmek istiyor pişman olmam diyorsanız daha fazla işlem yapmanız isteniyor. Instagram, içerikleri kalıcı olarak silmek için sizden kısa mesaj veya e-posta ile hesap sahibi olduğuna dair onay isteyecek.

Yani bir arkadaşınız hesabınıza girip gönderilerinizi şaka maksatlı silse de gönderilerinizi yeniden getirebileceksiniz. Kişisel hesaplar dışında profesyonel hesap ve işletmelerin saldırılara karşı güvenliğini koruyacak bu yöntem ile gönderiler her zaman güvence altında kalacak. Gönderiler için 30 gün olarak belirlenen bu süre, hikayeler için 24 saat geçerli. Özelliğin kısa zamanda tüm hesaplarda kullanılabilir hale gelmesi bekleniyor.

Seda Alkan’ın Instagram kaydedilenlerinde ne var?

Gönderileri hikayede yeniden paylaş özelliği tarih oluyor!

Instagram araştırması

Yeni gelen özelliğin haberinin ardından Instagram bir özelliği de kaldıracağının sinyallerini verdi. Social Media Today tarafından bildirildiğine göre haber akışındaki gönderileri hikayede paylaşma özelliği yakın zamanda kaldırılıyor. Özelliğin kaldırılmasında ki sebebe bakılınca Instagram yine kullanıcı deneyimlerinden yola çıkarak hareket ettiği anlaşılıyor. Kullanıcıların özet akışındaki aynı içeriği yeniden görmekten hoşlanmadığını iddia ediyor. Bu sebeple özelliği kaldırmak için çalışma yapıyor.

Bir test ile bu özelliği kaldıracak olan Instagram, teste katılan kullanıcılarına bir mesaj gönderiyor. Bu teste katılmak üzere seçilen kullanıcılar, uygulamanın üst kısmında, Topluluğumuzdan Hikayelerde daha az gönderi görmek istediklerini duyuyoruz. Bu test sırasında “Hikayenize” “Haber Akışı” gönderisi ekleyemezsiniz.” şeklinde mesaj alıyor. 

 

 

 

 

YAZAR: Ayşenur SANDIKÇI

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Facebook sahte hesapların önüne geçecek

Sosyal medya devi Facebook sahte hesaplar için yeni bir adım attı. Platform kullanıcıları zor duruma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir