Öğrenciler için internet desteği sonlandı mı?

0
516 Okunma

Geçtiğimiz aylarda “Genç Teknoloji Destek” projesi başlığı altında Gençlik ve Spor Bakanı Dr.  Osman Aşkın Bak, başvuruların başladığını söyleyerek öğrencilere müjdeli haberi duyurmuştu. Peki telefon, tablet ve internet desteği için başvuruları bitti mi? İşte detaylar…

İnternet desteği başvuruları bitti mi?

2023 yılı Eylül ayında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan, öğrenciler için Genç Teknoloji Destek hamlesini duyurmuştu. Bu proje kapsamında öğrencilere, 12 ay boyunca aylık 10GB internet desteği verileceği müjdesini paylaşmıştı.

Bunun üzerine öğrenciler gerekli başvuru koşullarını sağlayarak bu hizmetten yararlanmaya başladılar. Ancak internet desteği için başvurular ne yazık ki kapandı. Gençlik ve Spor Bakanlığı ise konuya ilişkin herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Gençlik ve Spor Bakanlığının web sitesi olan gsbbiz.gsb.gov.tr de internet desteği başvuru seçeneğine tıkladığınızda ” İnternet destek kampanyası başvuru süresi dolmuştur” ibaresi ile karşılaşacaksınız.

internet desteği başvuruları bitti mi

Telefon ve Tablet desteği başvuruları devam ediyor mu?

İnternet desteği başvurularının bitmesinin yanı sıra telefon ve tablet desteği için başvurular web sitesi üzerinden halen daha devam ediyor. Peki teknolojik cihaz desteği için başvuru için koşullar neler?

1) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

2) Açık öğretim programları hariç bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı öğrenci olmak.

3) Satın alma tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olmak.

4) Teknolojik cihaz desteğinden, taşınabilir veya masaüstü bilgisayar, tablet veya mobil telefon cihazlarından satın alınmak suretiyle yararlanılabilir.

5) Yurt dışından alınan cihazlara teknolojik cihaz desteği verilemez.

6) Teknolojik cihaz desteği başvurusunda bulunulan teknolojik cihazın vergiler dahil nihai satış bedelinin 9.500 Türk Lirasından az olması gereklidir.

8) Satın alınan teknolojik cihazın ikinci el olmaması gerekli.

9) Satın alınan teknolojik cihaza ilişkin elektronik ortamda düzenlenen fatura olması ve faturanın desteği alacak öğrencinin Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarasını da içerecek şekilde adına düzenlenmiş olması gereklidir.

10) Elektronik ortamda düzenlenen faturada desteğe konu teknolojik cihaz dışında ürün bulunmaması gereklidir.

11) Elektronik ortamda düzenlenen faturada fatura tarihi, ETTN numarası, mobil telefon desteği için IMEI numarası ile teknolojik cihazın satın alındığı firmanın vergi kimlik numarası veya Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarasının yazılması gereklidir.

12) Teknolojik cihaz desteği fatura kesim tarihini takip eden ayın yirmisi itibarıyla iptal veya iade işlemi bulunmayan cihazlara yönelik gerçekleştirilir.

13) Başvurunun öğrenci(açık öğretim öğrencileri hariç) tarafından Bakanlığa ait GSBBiz uygulamasından veya gsbbiz.gsb.gov.tr adresine girilerek yapılması zorunludur.

14) Öğrenci(açık öğretim öğrencileri hariç) tarafından kendisine ait IBAN numarasının bildirilmesi gereklidir.

15) Satın alınan mobil telefon cihazı için kullanılacak telefon hattının satın alan öğrenciye ait olması gereklidir.

16) Mobil telefon cihazlarının, destekten yararlanma tarihinden itibaren en az iki yıl süre ile sadece destekten yararlanan tarafından kullanılması gereklidir.

17) Başvuru esnasında öğrenci(açık öğretim öğrencileri hariç) tarafından girilen bilgiler ile başvurunun teknolojik cihaz desteği şartlarını sağlamaması halinde, başvuru sistem üzerinden sebebi belirtilerek reddedilir.

18) Başvurunun kabulü halinde sistem üzerinden Bakanlık tarafından hesaplanan teknolojik cihaz desteği tutarı öğrencinin bildirmiş olduğu IBAN numarası üzerinden hesabına aktarılır. IBAN numarasının yanlış verilmesinden kaynaklanan sorumluluk öğrenciye ait olacaktır.

19) Alınacak teknolojik cihaz için yalnızca bir defa başvuruda bulunulabilir.

20) Mobil telefon cihazının nihai satış bedelinin yüzde 44,44’ü, bilgisayar veya tablet cihazının nihai satış bedelinin yüzde 16,66’sı oranında hesaplanan teknolojik cihaz desteği tutarı Bakanlık tarafından öğrenciye ait IBAN numarasıyla hesabına aktarılır.

Whatsapp o özeliğini Web için getiriyor!

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın…

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz