İşitme engelliler için ‘PERİ’

0
479 Okunma
peri

Singapur Teknoloji ve Tasarım Üniversitesi öğrencileri tarafından işitme engelliler için tasarlanan aksesuar, işitme kaybı yaşamakta olan insanlara çare olabilir.

Onun adı ‘Peri‘. O, gözlük üzerine takılan ve dışarıdan gelen sesleri yanıp sönen ışıklara çevirmek üzere tasarlanmış bir ürün. İşitme engelliler  ya da duyma zorluğu çekenlerin hayatlarını kolaylaştırmak ve bir tehlike anında da farkında olmalarını sağlayabilmek için tasarlanan ürün, yanıp sönen ışıklar sayesinde kişinin çevresinde neler olduğunun farkına varmasını sağlayabiliyor.

peri

 

Tasarımın yaratıcıları, video oyunlarında oyuncu tehlike anındayken gözünün etrafında yanıp sönen, kırmızı ışıklardan esinlendiklerini söylüyorlar.

Singapur Teknoloji ve Tasarım Üniversitesi’nin öğrencilerinden aynı zamanda takımın da baş tasarımcısı olan Pavithren Pakianathan, prototipi tamamlamanın 4 ay kadar sürdüğünü belirtiyor.Ürün, 4 adet mikrofon ve bir LED ışığından oluşuyor. Sesi algılayış şekli, sesin yüksekliğine ve yönüne göre değişiyor ve ürün bunu ışığa çevirerek kişiye sinyal veriyor.

Ödüllü bir ‘Peri’

Aynı zamanda The James Dyson mühendislik ödülü kazanan ürün için Pakianathan ve takımı aksesuarı geliştirmek ve aynı zamanda herkesin ulaşabileceği fiyatta olması için çalışmalarını yürütüyorlar. Takımın ilerideki hedeflerinde ise, çok sesli ortamlarda sesi daha iyi algılamasını sağlayacak geliştirmeler yapmak ve de LED ışığın parlaklığının kişiye göre ayarlanmasını sağlayacak geliştirmeler yapmak var.

Ürün hakkında video’ya ulaşmak isterseniz buraya tıklayarak seyredebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz