16 Ağustos Salı 2022

İyileşmenize yardımcı robot Mabu ortaya çıktı


Hasta olduğumuz zamanlar genelde kendimizi en duygusal hissettiğimiz anlardır. Biri olsun isteriz hastayken kahrımızı çeksin ilaç vakitlerimizi hatırlatsın kısacası her türlü ihtiyacımızı karşılasın. Aslında biz sizin tüm bu isteklerinize karşılık verecek birini tanıyoruz. San Francisco merkezli dijital sağlık firması tarafından üretilen Mabu.

Yapay zeka (AI) ve robotlar artık her sektöre dahiller. Sağlık sektörü de bunlardan sadece biri. Yapay zeka artık kanseri tespit ediyor ve robotlar da hemşirelik görevini üstleniyor.

Mabu, tüm ihtiyaçlarınıza çözüm oluyor

Mabu, size hem arkadaşlık ediyor hem de sağlık kontrolünüzü sağlıyor. Mabu sizinle kişilik ve tedavi ihtiyaçlarınıza göre düzenlenmiş günlük konuşmalar yapıyor ve sağlık uzmanınıza sizin hakkınızda geri bildirim gönderiyor. Size, hatırlatıyor ve sürecinizi takip ediyor. Yüz takip sistemi ile de sizi takip edebiliyor ve bu sayede göz teması kurduğunuzda sizin ile iletişime geçiyor.

2015’ten beri Catalia Health, Mabu’yu geliştirmek için çalışıyor. Sadece Amerika’da, insanlar ilaçlarını reçeteye uygun almadığı için yılda neredeyse 300 milyon dolar gereksiz ilaç harcaması yapıldığını araştıran ekip Mabu’yu bu fikrin üzerine inşa ediyor. Catalia Health, Mabu ile ilaç atığını azaltmayı hedefliyor. Çok basit bir arayüze sahip olan Mabu, her yaştan insanla kolayca iletişim kurabiliyor.

YAZAR: Gamze Deste Yegin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

youtube

YouTube yeni bir proje üzerinde çalışıyor!

Video içerik platformu YouTube etkinlik alanını genişleterek yeni bir hizmet vermeyi amaçlıyor. Ortaya çıkan bilgilere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.