3 Temmuz Pazar 2022

Kameralı kapı zili için ‘hack’lenme tehlikesi!


Daha fazla güvenlik için akıllı görüntüleme sistemleri ile evlerimizi koruma altına alıyoruz. Kameralı kapı zili sayesinde zilimizi çalan kişinin kim olduğunu görüp, gönül rahatlığıyla kapıyı açabiliyoruz. Ancak BullGuard isimli şirket, bu sistemlerdeki saldırı tehlikesini gözler önüne seren bir araştırma yaptı.

Şirketin açıklamasına göre, hackerlar kapı kilidini hackleyerek sahte görüntü ile ev sahibini kandırabiliyor. Bu tehlike ilk olarak Ring isimli akıllı kilit sistemleri geliştiren şirketin ürünlerinde kendini gösterdi. Söz konusu güvenlik açığı şirket tarafından giderildi ancak önemli bir kullanıcı kitlesinin hala risk altında olduğu konuşuluyor. 

Ring konu ile ilgili yaptığı açıklamada müşterilerinin güvenliğine verdiği önemin altını çizdi. Bu yüzden uygulamadaki sorunu hızla çözdüğünü söyleyen şirket, kullanıcılarını son güncellemeyi indirmeleri konusunda uyardı. 

Güvenlik kaygıları akıllı ev endüstrisindeki en önemli sorunlardan biri. Üreticilerin güvenlik tarafında çok daha fazla iyileştirme yapması ve insanların kafasındaki soru işaretlerini ortadan kaldırması gerekiyor. 

Sahte görüntü sayesinde etkisiz hale getirilebilen kameralı kapı zili birçok saldırıyı beraberinde getirebilir. 

YAZAR: Hazal Orta

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Babalar Günü’nü unutmadı

Geçmiş yıllardan bu yana tatil günlerini ve yıl dönümlerini kutlamak, ünlü sanatçıları, kâşifleri ve bilim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.