24 Mayıs Cuma 2019

‘Kaza geliyor’ diyen gözlük!


Otomobil sürerken, özellikle uzun yol yapacaksanız en önemli şey uykunuzu almış olmaktır. Uzmanlar her yıl sürücüleri uykulu yola çıkmamalı konusunda net bir şekilde uyarıyor. Yapılan kazaların üçte birinin sürüş sırasında uyuyakalma nedeniyle ortaya çıktığını düşünürsek, bu uyarı hiç de boş değil. Her yıl dünyada ortalama 6 binden fazla yorgun sürücü kazası yaşanıyor. 

Bir Fransız sağlık teknoloji şirketi olan Ellcie Healthy de bu güvenlik zaafiyetinin önüne geçecek yeni bir gözlük geliştirdi. Sürücünün uykuya dalıp dalmadığını tespit edebilen gözlük muhtemel kazaların da önüne geçiyor. Camlarında yapay zekanın kullanıldığı gözlükte aynı zamanda 15 sensöre de yer veriliyor. Bu sensörler göz kırpmalarını, baş hareketlerini hatta esnemeyi bile tespit edebiliyor.

Sürücünün uykuya daldığını belirleyen gözlük sonrasında bazı sesler ve ışıklar çıkararak sürücünün uyanmasını sağlıyor.

Geliştirilen gözlük hem akıllı telefon ya da tablete bağlanabiliyor hem de bağımsız olarak çalışabiliyor. 

Şimdilik yalnızca Fransa’da satılan gözlüğün etiket fiyatı 250 dolar. Ancak şirket diğer pazarlara da yakın zamanda açılmayı planlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung Galaxy Fit-e sessizce satışa çıktı

Geçen şubat ayında düzenlenen Unpacked 2019 etkinliğinde Samsung akıllı telefon ailesinin yeni modelleri tanıtıldı. S10, …

Bir Cevap Yazın