Kitap okumaya ne kadar vakit ayırıyoruz?

0
233 Okunma
We Are Social, ülkemizde ortalama olarak günlük 3 saat akıllı telefon kullanıldığını açıkladı. TÜİK ise günde sadece 1 dakika kitap okuduğumuzu söylüyor. We Are Social’ın Türkiye hakkında paylaştığı rakamlar durumun vahametini açık bir şekilde ortaya çıkarıyor.

Ülkemizde 50 milyonun üzerinde akıllı telefon kullanıcısı bulunuyor ve bu kullanıcıların 42 milyonu akıllı telefonları üzerinden sosyal medyaya erişim sağlıyor. Ülkemizdeki akıllı telefon kullanıcıları her gün ortalama 2 saat 59 dakika boyunca avuçlarında duran küçük ekranlara hapis oluyorlar.

Bilgisayardan internete erişim düşüşe geçti

Cep telefonlarının internet hizmeti sağlamada ileri seviyelere ulaşması, bilgisayar trafiğini de etkiledi; internete bilgisayar üzerinden girenlerin oranı geçtiğimiz yıla göre yüzde 29 oranında geriledi. Ayrıca kişi başına televizyon izleme süremiz de 2 saat 14 dakika.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2016 yılında yürüttüğü bir çalışmaya göre ülkemizde kitap okumaya ayrılan süre günlük sadece 1 dakika. Aynı çalışmaya göre kitap okumak, Türk insanının ihtiyaç listesinde 235. sırada yer alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz