21 Eylül Pazartesi 2020

Kontakt lenslerde önemli bir yeniliğe imza atıldı


Kaliforniya Üniversitesi, yaptığı bir çalışma ile tıp dünyası için büyük bir adım attı. Araştırmacılar bu yeniliğin yapay retinalardaayarlanabilir gözlüklerde ve robotlarda kullanılabileceğine inanıyor.

Bluetooth sertifikalı  Michael Kors Smartwatch ortaya çıkıyor

Kontakt lens çeşitleri adına büyük bir adım atıldı

Bilim insanları, gözlerinizi iki kez kırptığınızda gördüğünüz görüntüyü yakınlaştıran (zoom) kontakt lensler üretmeyi başardı. Göz hareketleriyle kontrol edilen ilgili lensler, elektrookülografik sinyaller sayesinde kendisinden beklenen görevi yerine getiriyor.

kontakt lens çeşitleri

Peki bu proje nasıl çalışıyor? Yetkililer, insan gözünün belirli hareketlerini (yukarı, aşağı, sol, sağ, tek kırpma ve çift kırpma) seçerek onlardan elektrookülografik sinyaller alabilen bir mekanizma geliştirdiler. Bu bağlamda, elektriksel dürtülere cevap veren yumuşak bir biyomimikri (taklitçi) lens türü geliştirildi.

kontakt lens

Üretilen sinyallere bağlı olarak odak uzunluğunu değiştirebilen lensler, gözlerin açılıp kapanması sürecinde yakınlaştırma sağlayabiliyor. Bu sistem, bir kişinin görmesi ile ilgili değil o kişinin tamamen gözleri ile yaptığı hareketler sonucu ortaya çıkan elektrookülografik titreşimler ile ilgili.

YAZAR: hilal alkan

Tasarıma olan merakı ve ilgisi ile Görsel İletişim Tasarım Bölümü'ne başlayan, ardından ufak ufak sosyal medya alanına kayan yazarımız şu an güncel olarak trend sosyal medya konularında yazmaya devam ediyor tasarımla olan bağını hiç koparmıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2020 emmy

2020 Emmy Ödülleri gerçekleşti

Bu sene 72’ncisi düzenlenen Emmy Ödülleri koronavirüs önlemleri kapsamında online olarak yapıldı. Televizyonun Oscar‘ları olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir