17 Nisan Cumartesi 2021

KVKK, Facebook hakkında inceleme başlattı


Geçtiğimiz günlerde Facebook büyük bir siber saldırıya uğramıştı. Bu saldırının ardından 500 milyondan fazla kullanıcının kişisel bilgileri ücretsiz olarak web sitesinde yayınlandı. Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVKK) duruma el attı ve Facebook hakkında inceleme başlattı.

Türkiye’deki kullanıcıların da bilgileri çalınmıştı

Kişisel Verileri Koruma Kurulu, “Facebook‘taki 533 milyon kullanıcının verilerinin bir hacker platformunda ücretsiz olarak paylaşıldığı” haberleri üzerine konuyu gündem toplantısında görüştü ve inceleme başlattığını duyurdu. Kurul, incelemesini tamamladıktan sonra bilgilendirme metni yayınlayacak.

Yayımlanan kişisel bilgilerin 32 milyondan fazlasının ABD’den, 11 milyonunun Birleşik Krallık’tan, 6 milyonunun Hindistan’dan olduğu ifade edilmişti. Türkiye‘den ise 19 milyon 638 bin 821 kişinin bilgilerini paylaşıldı. Güvenlik uzmanları bilgilerin çalınıp çalınmadığına bakılmaksızın bütün Facebook kullanıcıları şifrelerini güncellemeleri gerektiğini vurguluyor.

YAZAR: Merve Sağır

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Pinterest de sonunda Türkiye’ye temsilci atadı

Twitter, Youtube, Instagram, WhatsApp ve Facebook’un ardından Pinterest de sonunda Türkiye’ye temsilcisini atadı. Türkiye’de günlük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir