12 Mayıs Çarşamba 2021

Meyve toplayan otonom bahçe robotu


Bu otonom bahçe robotu, geliştirilen kamerası sayesinde hangi meyve veya sebzenin olgun olduğunu ve onu nasıl zarar vermeden dalından koparılacağını biliyor.

Isıya ve şekle duyarlı kamerası ile meyveleri belirleyen otonom bahçe robotu olgunlaşan ürünü dalından tek hamle ile alıp kendi gövdesinde yer alan sepetin içine topluyor.

Yaz aylarına girdiğimiz bugünler oldukça çeşitli meyve ve sebze ürünleri tezgahlarda ekranlarda ve çevremizde yerlerini alıyor bunların toplanış sürecide bir o kadar zahmetli ve ilgi isteyen bir dizi aşamalardan ibaret. Otonom robot bu açığı görmüş olacak ki mühendisleri sayesinde birçok işi tek başına yapabilir hale getirilmiş.

Kontakt lenslerde önemli bir yeniliğe imza atıldı

Otonom robot ne kadar süre çalışabiliyor?

Bahçe robotu 1 günde ortalama 20 saat çalışabiliyor, bu da bir insan gücüne göre kıyasladığımızda en fazla 8-10 saat çalışan insan gücünden tam 2 kat daha fazla sürede size hizmet edebiliyor. Portatif ve küçük yapısı da onu ince ve sık dalların arasına daha rahat girmesine olanak sağlıyor.

İnsan üzerinden tarım gücü gün geçtikçe alınmaya devam ediyor, her ne kadar her şeyin makinalaşması bizim açımızdan bizi hareketsizliğe itsede verim almak ve zamanı yönetmek açısından ise oldukça pratik çözümler sunduğu kabul edilir bir gerçek.

Yaşamını tarım üzerinden ve bahçecilik ile sağlayan insanlar için bulunmaz bir veli nimet aracı olarak görebileceğimiz bu bahçe robotu siz başka işlerinizle örmeğin toplanan ürünlerin satımı ile ilgilenirken o ise sizin yokluğunuzda ona verdiğiniz görevi yerine getiriyor olacak.

YAZAR: hilal alkan

Tasarıma olan merakı ve ilgisi ile Görsel İletişim Tasarım Bölümü'ne başlayan, ardından ufak ufak sosyal medya alanına kayan yazarımız şu an güncel olarak trend sosyal medya konularında yazmaya devam ediyor tasarımla olan bağını hiç koparmıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

eurovision-sanal-dunyaya-tasiniyor

Eurovision sanal dünyaya taşınıyor

Heyecanla beklenen Eurovision Şarkı Yarışması bu yıl Hollanda’nın Rotterdam kentinde gerçekleşecek. Ancak yarışma, küresel salgından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir