30 Mart Pazartesi 2020

NASA’da batarya değiştirme işi kadınlara emanet


nasada-batarya-degistirme-isi-kadinlara-emanet-1

Uzay istasyonunun dünyanın karanlık tarafındayken enerji ihtiyacını bataryalar karşılıyor. NASA’da batarya değiştirme işi ise kadınlara emanet. ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) ilk kez tamamı kadınlardan oluşan astronot ekibinin, istasyondaki eski teknoloji bataryaları daha güçlü lityum iyon bataryalarla değiştirme işinde sona yaklaştığı belirtildi.

nasada-batarya-degistirme-isi-kadinlara-emanet

Astronotlar Christina Koch ve Jessica Meir’in geçen hafta başladığı batarya değişiminde, son bir batarya kaldığı ve 2 adet eski bataryanın da söküleceği ifade edildi. NASA’da kademeli olarak istasyonun 48 nikel hidrojen bataryalarını daha güçlü lityum iyon kadınlara emanet olan bataryalarla değiştiriliyor. Şimdiye kadar 17 yeni batarya kurulumu yapılırken, eski bataryaların ikmal aracıyla tahliye edileceği belirtildi.

Astronot kadınlar, istasyondaki eski teknoloji bataryaları daha güçlü lityum iyon bataryalarla değiştirmek üzere uzay yürüyüşünü başlatmıştı. Amerikalı astronotlar Christina Koch ve Jessica Meir, ekibin tamamı kadınlardan oluşan ilk uzay misyonunu gerçekleştirmişti.

YAZAR: Dilara Kaya

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Duo

Google Duo için katılımcı sayısına yönelik yeni hamle

Corona virüsü pandemisi sonrası birçok çalışan evlerinden çalışmaya devam ediyor. Bu süreçte çok önemli hale …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir