21 Eylül Pazartesi 2020

Netflix’ten üzen Corona virüs kararı!


netflix corona virüs kararı-01.jpg

Birkaç gündür gündemde olan Netflix‘in yavaşlatılması gerçek oluyor. Bildiğiniz gibi Corona virüs sonrası birçok kişi evlerinde dizi ve film izlemek için popüler platformu kullanıyor. Gelen açıklamayla birlikte Netflix Corona virüs kararı kullanıcıları üzecek gibi duruyor.

Netflix Corona virüsü kararı ile şaşırtmıyor

Corona virüsü birçok kişinin evde daha fazla zaman geçirmesine neden oldu. Tatil edilen okullar, çalışanlarının evden çalışması için kararı veren iş yerleri hepsi bireylerin evlerinde daha fazla zaman geçirmesine neden oluyor. Özellikle İtalya ve İspanya gibi Corona virüsü salgınından en çok etkilenen Avrupa ülkelerindeki vatandaşlar evde geçirdikleri zamanı YouTube ve Netflix gibi platformlarda değerlendiriyor.

Netflix verdiği karar sonrası önümüzdeki 30 gün boyunca Avrupa’daki hizmetinin akış kalitesini yavaşlatacak. Bu kararın amacı ise platformun yoğun talep edilmesinden kaynaklı olarak, internet servis sağlayıcıları üzerindeki yükünü azalmak olduğu söylendi.

Netflix yaptığı açıklamada görüntü kalitesinin düşürülmesinin platformun tükettiği veri akışını yüzde 25 oranında azaltacağını ekledi. Şirket resmi açıklamasında verdikleri kararın, Netflix trafiğini yüzde 25 civarında azaltacağını ve üyelerine daha kaliteli bir hizmet sunacağını aktarıyor.

Bildiğiniz gibi yakın zaman önce Avrupa Birliği internet servis sağlayıcılarının YouTube ve Netflix gibi platformlarda yaşanan yoğunluktan ötürü sorun yaşamasından kaynaklı bir çağrı gelmişti. Özellikle İtalya‘daki internet trafiğinin yüzde 75 oranında artması, AB’nin bu iki dev platforma ‘’ servislerinizi sınırlandırın’’ çağrısının yapılmasına neden olmuştu.

Netflix Türkiye Mart ayı takvimi belli oldu

YAZAR: Nilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

tiktok ve wechat yasağı

ABD’de TikTok ve WeChat yasağı durduruldu

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından Çin tabanlı iki uygulama TikTok ve WeChat, güvenlik tehdidi oluşturduğu gerekçe …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir