9 Ağustos Salı 2022

Okul servislerindeki güvenlik sorununu teknoloji bitirebilir mi?


Okulların açılmasıyla bugün tüm öğrenciler okul sıralarındaki yerlerini aldı. Fakat özellikle son dönemde artan okul servislerinde çocukların unutulması ve bunun beraberinde getirdiği güvensizlik problemlerinin önüne geçmek amacıyla Trio Mobil, yeni bir teknoloji geliştirdi.

Trio Mobil tarafından geliştirilen bu sistemle, okul servislerinde çocukların unutulmasının önüne geçilmesi ve güvenlik problemlerinin aşılması amaçlanıyor.

Öğrencilerin güvenliğinin artması planlanıyor

Trio Mobil ile trafikte de öğrencilerin güvenliği artması planlanıyor. Geliştirilen sistem ile servis aracının nerede olduğundan tutun da hızını, rotasını, kontak ve günlük kilometre bilgisini anlık ve geriye dönük raporlayarak kontrol edilmesi sağlanılıyor.

Tanımlanan uyarılar SMS veya e-posta yoluyla ailelere iletilebiliyor. Araçların yakıt ve yağ gibi bilgilerinin de anında izlenebileceğini söyleyen Trio Mobil Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Ataklı, trafikteki güvenlik sorunlarının teknolojik çözümlerle bitirilebileceğini belirtiyor.

Servis aracındaki tüm noktaların kontrol edilmesi amaçlanıyor

Trio Mobil Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Ataklı ise “Okul servisinde çocukların unutulması nedeniyle yaşanan can kayıplarını önlemek için geliştirilen bu sistemin okul servislerinin içinde belli noktalara yerleştirilen sensörlerle çalıştığını belirtiyor.”

Servis şoförü tüm öğrenciler indikten sonra, aracın içine yerleştirilen bu dijital kontrol noktalarına kartını okutuyor. Dolayısıyla servis aracının içini tamamıyla kontrol etmek zorunda kalıyor. Ancak kontrolü bitirdikten sonra kontağı kapatıp, aracı terk edebiliyor. Eğer sensörlerin tümüne kartı okutmazsa, sistem otomatik olarak hem okula hem de servis şirketinin merkezine alarm gönderiyor ve anında servis şoförü ile iletişime geçilmesini sağlanıyor.

YAZAR: Gamze Deste Yegin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Disney+ hız kesmiyor! “Dünyayla Benim Aramda” yayın tarihi belli oldu

Türkiye için yeni bir Dijital içerik platformu olan Disney+, yerli içeriklerini arttırmaya devam ediyor. Platformun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.