8 Ağustos Pazartesi 2022

Bulaşıklarınızı makineye atmadan önce elde yıkamayın!


Kirli tabak, bardak ve diğer bulaşıkları bulaşık makinesine koymadan önce elde yıkayan fazlaca insan var. Ama aslında doğru ve gerekli bir şey mi yapıyoruz? Annelerimizden kalma bir alışkanlık aslında bulaşık makinesine sudan geçirilmiş bulaşıkları koymak. Ama şunu da unutmamak gerek; onların zamanından bu yana teknoloji çok gelişti ve bulaşık makineleri temizlik konusunda artık çok daha etkili.

Diğer yandan bulaşıkları önceden yıkamanın faydaları da aslında bir şehir efsanesi. Mesela bu bulaşıkların makinede daha çok temizlenecek olması gibi…Uzmanlar aslında bulaşıkları makineye koymadan önce yıkamamanız gerektiğini söylüyor. Tabii ki makinenizin tıkanmaması ve zarar görmemesi için yemek kalıntılarını önceden çıkarmaya devam edin ama sudan geçirme çok daha farklı bir mesele.

Su ve zaman israfı

Bulaşık makineleri enerji ve su tasarrufu sağlamasıyla vazgeçilmez ev aletlerinden. Siz bir de öncesinden musluk suyunu onları temizlemek için harcayarak aslında hem su ve zaman israfı yapıyor, hem de bulaşık makinesinin yapacağı işi üstlenmiş oluyorsunuz.

YAZAR: Gamze Deste Yegin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Netflix Türkiye’nin Ağustos 2022 programı belli oldu

Dünyanın en popüler dizi ve film platformu Netflix, yüzlerce çeşit içeriği kullanıcılarıyla buluşturuyor. Her ay …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.