16 Ağustos Salı 2022

Süpermarket alışverişi kapınıza gelecek


robot süpermarket

Sürücüsüz robotik supermarket olarak üretilen Robomart ismi verilen otomobil, taze market ürünlerini müşterilerinin kapılarına ulaştırmayı hedefliyor.

Robomart’ın kurucusu Ali Ahmed, üzerinde 10 yıl çalıştıkları ve bu hafta tanıttıkları ürünün meyve, sebze ve diğer taze ürünleri müşterilerin kapısına kadar getirebilecek bir teknolojiye sahip olduğunu söyledi. Aynı zamanda süpermarket zincirlerinin lisans alabilecekleri otomobil, ulaştırma hizmet ücretini de süpermarketlerin kendilerine almalarına izin veriyor. Ahmed, süpermarketlerin 2 yıllık lisans anlaşmasıyla yeniden bir şube açmaktan daha ucuza hizmet verebilmelerini sağlayacağını da açıkladı.

İlk olarak California‘da hizmet vermeye başlayacak olan robot market, gelen yoğun talep üzerine ileride Amazon, Instacart ve Postmates gibi sitelerden sipariş edilen ürünleri de kullanıcıların kapısına sunabileceğini de açıkladı.

Müşterilerin Robomart’ın sunacağı uygulamayı telefonlarına indirerek kullanması mümkün olacak ve müşteriler otomobilin kapısını uygulama üzerinden açıp kapayabilecekler. Araç ve uygulama sisteminin müşterinin aktivitelerini izleyebilmesini mümkün kılan sensör ve kameraları bulunuyor.

Kadınlar online meyve sebze almak istemiyor

robot süpermarket

24-44 yaş aralığındaki kadınlar üzerinde araştırma yapan şirket, kadınların %85’inin taze sebze meyve alışverişinde online sistemleri kullanmak istemedikleri ortaya çıkmış ve Robomart ile kapılarına kadar gelecek meyve ve sebzelerden seç-al olanağı sunulduğu için bu duruma da çözün olacağı ön görülüyor.

YAZAR: Özüm Oben Şendil

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En ucuz market alışverişi nasıl yapılır?

Market alışverişi yapacak mağazaların artması ile fiyat rekabeti oluştu. Ekonomik durum da göz önüne alındığında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.