13 Ağustos Cumartesi 2022

Twitter davadan kurtulmak için 150 milyon dolar ödeyecek


Twitter , Adalet Bakanlığı (DOJ) ve Federal Ticaret Komisyonu (FTC) ile bir gizlilik davasını çözmek için 150 milyon dolar ödeyecek . Bugün açıklanan anlaşma, Twitter’ın hedefli reklamcılık için aldatıcı bir şekilde üyelerin e-posta adreslerini ve telefon numaralarını kullandığına dair bir şikayetlerin içerisinde. Cezanın yanı sıra Twitter, diğer kısıtlamaların yanı sıra veri gizliliği programının denetimlerini de kabul etmesi üzerine oldu.

Twitter gizlilik ihlali davasıyla başı halen belada

Yasal başvuru , Twitter’ın 2013 ve 2019 yılları arasında politikalarını kullanıcılara yanlış tanıttığını ve hem FTC Yasasını hem de 2011’deki önceki bir anlaşmadan gelen bir emri ihlal ettiğini iddia ediyor . Şirket, iki gibi güvenlik önlemlerini etkinleştirmek için kullanıcıları bir telefon numarası veya e-posta adresi eklemeye teşvik etti. faktör doğrulama Ancak gerçekte Twitter, bu bilgileri reklam hedefleme verilerine de dahil etti. 2019’daki uygulama için özür diledi ve adresleri ve numaraları “yanlışlıkla” reklam sistemine aktardığını söyledi. Şikayet ayrıca, bu süre zarfında Twitter’ın, şirketlerin kullanıcı verilerini nasıl yeniden kullanabileceklerini kısıtlayan Avrupa Birliği-ABD ve İsviçre-ABD Gizlilik Kalkanı Çerçevelerine uyduğunu yanlış bir şekilde iddia ettiğini iddia ediyor.

Başsavcı Yardımcısı Vanita Gupta, “150 milyon dolarlık ceza, Twitter aleyhindeki iddiaların ciddiyetini yansıtıyor ve bugün önerilen anlaşmanın bir sonucu olarak uygulanacak önemli yeni uyum önlemleri, kullanıcıların gizliliğini tehdit eden daha fazla yanıltıcı taktiklerin önlenmesine yardımcı olacak” dedi. Bir deyim. FTC , 2019’da benzer bir uygulama için Facebook’u hedef aldı ve şirkete bu ve diğer gizlilik ihlalleri için 5 milyon dolar para cezası verdi.

Yeni uyumluluk önlemleri, Twitter’ın “kapsamlı” bir gizlilik ve bilgi güvenliği programı sürdürmesini ve güvenlik önlemlerine ilişkin düzenli testler ve denetimler gerçekleştirmesini gerektirecek. Ayrıca, federal mahkeme tarafından onaylandıktan sonra, Eylül 2019’dan önce Twitter’a katılan herkese anlaşmayı bildirmesi gerektiğini vurguluyor.

Twitter gizlilik şefi Damien Kieran , bir blog gönderisinde ve tweet dizisinde anlaşmayı kabul etti . Kieran, “FTC ile anlaşmamız, Twitter’ın güvenlik ve mahremiyete yönelik önceden var olan taahhütlerini ve yatırımlarını yansıtıyor” dedi. “Twitter’daki güvenlik ve gizlilik uygulamalarının her zaman daha iyiye doğru nasıl geliştiğini anlamalarını sağlamak için düzenleyicilerimizle ortak olmaya devam edeceğiz.” sözlerini aktardı.

YAZAR: Yağmur Yıldırım

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Instagram Tiktok

Instagram tepkilere dayanamadı geri adım attı

Popüler sosyal medya platformu geçtiğimiz günlerde büyük bir tepki ile gündeme geldi. Platformun kullanıcıları yeni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.