20 Mayıs Cuma 2022

Volkswagen Türkiye kararı ile kafalar karıştı


Volkswagen Türkiye kararı

Geçenlerde Manisa’da Volkswagen Turkey kurulmasının ardından yeni bir hamle geldi. Bu kapsamda Volkswagen Türkiye kararı ile çok konuşulacak gibi duruyor.

Bildiğiniz gibi geçenlerde Manisa merkezli Volkswagen Turkey kurulmuştu. 943,5 milyon TL gibi yüksek bir sermayesi olan şirket Türkiye’yi gelişmeye açık bir pazar olarak gördüğü için seçtiği söylenirken, konuya dair yeni bir hamle geldi. Türkiye’de kurulacak fabrika için erteleme kararı alan Volkswagen, Almanya’daki haber kaynağına görebu kararı Türkiye’nin verdiği siyasi kararlara bağlıyor.

Volkswagen Türkiye kararı çok konuşulacak

Bu kapsamda söz konusu hamlesinin Türkiye’nin Suriye kararıyla bağlantılı olduğu konuşuluyor. Türkiye dışında Volkswagen fabrikası için önemli bir aday olan Bulgaristan, yeni fabrikanın kurulacağı yer olabilir. Zira bir süredir konuşulan hamleyle ilgili kararını açıklayan şirket, iki oylamada da Türkiye seçeneğinin öne çıktığının altını çiziyor olsa da Suriye’nin kuzeydoğusunda yaşanan gerilimden kaynaklı olarak Türkiye için oylama bile yapılamayacağını açıkladı.

Volkswagen Türkiye kararı ile tartışmalar da başladı. Bu açıklamaların ardından ise Türkiye’ye alternatif olarak düşünülen Bulgaristan, Volkswagen fabrikası için teşviki ikiye katlama kararı aldı. Deutsche Welle Türkçe‘deki habere göre, söz konusu karar ise, eski cumhurbaşkanı Rosen Plevneliyev‘in Alman gazetesi Frankfurter Allgemeine Zeitung için verdiği demeçte ortaya çıktı. Şirkete yapılan 135 milyon euro’luk teklifi artırdıklarını aktaran Plevneliyev, 250-260 milyon euro’luk bir teklif yaptıklarını ancak henüz teklife yanıt alamadıklarını söyledi.

Tesla sahibi ameliyat ile anahtarı koluna yerleştirdi!

YAZAR: Nilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

youtube reklam

YouTube’dan kullanıcıları mutlu edecek reklam açıklaması

Video içerik platformu YouTube neredeyse tüm dünyanın vazgeçilmezi halinde. Aktif kullanıcı sayısı ve yeni sunduğu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.