1 Haziran Pazartesi 2020

Instagram’dan güvenlik sorunları için gelen hamle


Instagram güvenlik sorunları

Instagram güvenlik sorunları hakkında yeni bir karar alarak, üçüncü parti uygulamaların takibini kolaylaştıracak hamleyi yaptığını duyurdu.

Instagram günlük olarak milyonlara ulaşan kullanıcı sayısıyla en çok tercih edilen sosyal medya uygulamaları arasında yer alıyor. Şimdi bu kadar çok sevilen ve kullanılan uygulama için yeni bir özellik devreye sokuldu. Bu kapsamda artık Instagram ile entegre çalışan üçüncü parti uygulamaların hangilerine izin verilmiş tek bir sayfa üzerinden görebileceksiniz.

Instagram güvenlik sorunları

Instagram güvenlik sorunları için yeni bir adım attı

Popüler platform her ne kadar çok seviliyor olsa da bazı hizmetleri hala uygulamanın içinde yerleşik olarak alamıyorsunuz. Bu nedenle en azından üçüncü parti uygulamalar kullanılacaksa Instagram, bunu sizin kontrol etmeniz için yeni adımlar atıyor. Elinizin altında  yukarıda da aşamalarını verdiğimiz, Ayarlar> Güvenlik>Uygulamalar ve İnternet Siteleri adımlarını izleyerek hesabınızda hangi uygulamaların kullanıldığını kontrol edebilir, süresi dolmuş olanları ise kaldırabilirsiniz.

Twitter gibi platformlarda bu özellik zaten bir süredir kullanılıyor. Örneğin, Twitter üzerinden sizin kimin takip etmediğini öğrenmek istiyorsunuz, üçüncü parti bir uygulama ile hesabınıza giriş yapıyor ve bu sorunun cevabını kolayca alıyordunuz. Ancak sonrasında hesabınızda paylaşımlar yapılmaması için Güvenlik ayarlarından bu yabancı ve güvenilir olmayan uygulamayı kolayca kaldırabiliyorsunuz. Instagram güvenlik sorunları için gelen bu adımı ise oradaki mantığa benzer olarak düşünebilirsiniz.

Instagram güvenlik sorunları

Instagram için de benzer “seni kim takip etmiyor” uygulamalarına hesabınızdan giriş yapmanız, Instagram profilinizin ele geçirilmesine neden olabilir. Elbette bu tarz güvenilir olmayan uygulamaları kullanmamak gerekiyor. Ancak eğer kullanacaksanız bile en azından kontrolün sizde olduğunu bilmek önlem almak olarak değerlendirilebilir. Instagram’ın bu hamlesiyle izin verilen üçüncü parti uygulamaların kontrolü artık sizde olacak!

YAZAR: Nilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung hava temizleyicisi

Samsung’dan pratik hava temizleyicisi satışa sunuldu!

Samsung ev teknolojilerine yatırım yapmaya ve ürünler piyasaya çıkartmaya devam ediyor. Şu aralar birçok kişi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir