3 Aralık Cuma 2021

Yapay zeka teknolojisindeki en önemli eksiklik!


AI Now Institute isimli araştırma şirket, son yaptığı araştırması ile yapay zekanın eksikliklerini mercek altına aldı. Yapay zekayı yıkılma noktasına getirecek olan tehlike ne? İşte şirket tarafından yayınlanan raporun dikkat çeken sonuçları.

Yapılan araştırmaya göre yapay zekanın en önemli sorunu erkek egemen olması. Peki, bu ne demek? Yapay zeka alanında çalışan kişilerin büyük bir çoğunu erkekler oluşturuyor. Bu da güç dengesizliğini ortaya çıkarıyor. Çeşitlilik eksikliği yapay zekada önemli derece hissediliyor. Yapay zeka profesörlerinin yüzde 80’ini beyaz erkeklerden oluşuyor. Araştırmaya göre bu sorun yaratan önemli bir oran. Hem ırksal hem de cinsiyet açısından dar bir açıya sahip olan yapay zeka, çeşitlilik sorununu hızlıca

Yapay zekada çeşitliliğin artırılmaması teknolojinin önemli bir darbe alacağına işaret ediyor. Araştırmaya göre, her geçen günün sorunu çözmek daha da zorlaşıyor.

Bu konu ile ilgili geçen yıl Dünya Ekonomik Forumu’nda da bir rapor yayınlamıştı. Yapay zeka kullanımının cinsiyet eşitsizliğini büyütebileceği söylenmişti. Cinsiyet eşitsizliğindeki makasın, kadınların gelişen teknoloji sektörlerinde iş bulamaması durumunda daha da açılacağı düşünülüyor.

Yapay zekayı oluşturan kişilerin toplumun bütün kesimini temsil etmesi son derece önemli. Çeşitliliğin olmaması topluluğun tam yansıtılmadığı anlamına geliyor ve bu oldukça önemli bir sorun.

YAZAR: Hazal Orta

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dyson’ın Yeni Özel Serisi İlhamını Otomobilden Alıyor

Dyson, tasarım denilince ilk akla gelen moda ve popüler kültürden uzak; kendine özgü ton, doku …

1 yorum

  1. E o zaman kadınlar olarak yapay zeka üzerine daha çok çalışın, daha vasıflı olun.Neymiş efendim erkekler fazlaymış yapay zeka üzerine çalışan ve bu durum teknolojiye darbeymiş.Sektörde kadınlar daha azmış bu büyük bir sorunmuş.Bu kadın siteleri komedisi de uzadı artık.Bir eşitsizlik varsa köşede ağlanacağına daha yetkin olunarak bu eşitsizliğin üstünden gelinir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir