Yüksek iPhone 8 fiyatlarında Samsung mu etkili?

2
147 Okunma

Apple’ın gelecek hafta tanıtacağı iPhone 8’in önceki nesillerden çok pahalı olacağı biliniyor. KGI analisti Kuo, bu fiyatlanlandırmada Samsung’un büyük etkisi olduğunu iddia ediyor.

Apple, bu yıl iPhone 8 ile birlikte LCD ekrandan OLED ekranlara geçiş yapacak. OLED ekran konusunda Samsung dünyadaki en büyük üretici durumunda. KGI Securities analisti Kuo, Samsung’un bu pozisyonunu kullanarak fiyatları yüksek tuttuğunu iddia ediyor.

iPhone 8’in yüksek fiyatında Samsung’ un etkisi var mı?

Kuo, Apple’ın iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ta kullandığı LCD panellere 45-55 dolar ödediğini, Samsung’un OLED panellerine ise 120-130 dolar civarında ücret ödeyeceğini belirtiyor. Aradaki 75 dolarlık farkın iPhone 8 fiyatlarını yükselttiğini düşünüyor.

Tek bir üretici tarafından sağlanan OLED ekranlar, üretim zorlukları ve arz kısıtlamaları nedeniyle yeni iPhone’da stok sorunları yaşanmasına sebep olacak. Kuo, Apple’ın acilen OLED ekranlar üretebilen başka bir şirket bulması gerektiğini söylüyor.

Son birkaç ayda Apple’ın LG ile 2019’da piyasaya çıkacak olan iPhone modelleri için bir anlaşma yaptığı ve LG’nin ayda 45.000 panel temin edebilecek tesisler için milyarlarca dolar para harcadığı haberleri geliyor. Apple’ın Japan Display ile ortaklık kurmayı planladığı da düşünülüyor.

Yeni iPhone’un yüksek fiyatından sadece Samsung’u sorumlu tutmak biraz adaletsizlik olur. Çünkü fiyatı 1000 dolara yükselten OLED ekranın yanında Apple’ın kullanacağı yeni Teknolojiler olacak. Bunlar arasında 3D Touch’ı OLED paneline entegre eden birçok yeni lazer sensörü, yüz tanıma için IR sensörleri ve kablosuz şarj bileşenleri de var.

Apple’ın fiyatlandırma konusunda iki seçeneği olduğu söyleniyor. Ya ürün başına kar marjını düşürecek ya da iPhone fiyatlarını yüksek tutacak. Söz konusu Apple olunca ikinci seçenek daha ağır basıyor. Samsung geçtiğimiz günlerde yeni amiral gemisi Galaxy S8’i 4399 TL ve Galaxy S8+ modelini ise 4999 TL’den kullanıcıların beğenisine sundu. En yeni iPhone modelinin fiyatının 1000 dolar veya daha fazla olacağını iddia ediliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz