3 Temmuz Pazar 2022

Android kullanıcılarının yeni korkulu rüyası “Xenomorph”


Xenomorph

Android yazılım sistemi açık kaynak kodlu olması sebebi ile oldukça kullanışlı. Hem yazılım geliştiriciler hem de kullanıcılar için avantajlı olan bu durum; zaman zaman dezavantaja dönüşebiliyor. Güvenli konusunda tehditler ile sık karşı karşıya kaldığımız sistemin yeni kabusu Xenomorph adlı malware oldu. İşte ayrıtılar.

Xenomorph nedir? Android kullanıcılarına nasıl zarar veriyor?

Xenomorph

Xenomorph Android mobil cihazlar için hazırlanan yeni bir malware. Bu kötü niyetli yazılımın ilk hedefinde ise banka bilgileri yer alıyor. Fast Cleaner mobil uygulaması ile telefonlara giren malware, iddia edilene göre 56 bankanın kullanıcı bilgilerine ulaştı. Şimdilik bu bilgiler Avrupa bölgesi ile sınırlı. Benzer uygulamalar ile birçok bilginin çalındığı Android dünyasında her geçen gün yeni bir tehdit uyarısı yapılıyor. Zararlı mobil uygulamalar hala Google Play Store içerisinde yer alıyor. Google, yazılım açıklarını her geçen gün yeni bir güncelleme ile kapatsa da ötü niyetli yazılımcılar geçecek bir kapı buluyor. Peki kullanıcı olarak biz neler yapabiliriz?

Android telefonu onarıma göndermeden yapmanız gerekenler

Android kullanıcıları malware zararlarından nasıl korunabilir?

Bunun için öncelikle bilinmeyen uygulamalardan uzak durmalısınız. Bunun yanı sıra bir uygulama indireceğiniz zaman, uygulamanın sahtesi mi gerçeği mi olduğuna dikkat edin. Gerçekliği anlamak için uygulama üretici firmaya ya da yorumlara göz atabilirsiniz. Mobil uygulamaların izinlerine mutlaka göz atın. Hangi konularda erişilebilir olduğunuzu göz ardı etmeyin. Tüm bunlara ek olarak Google’ın aldığı tedbirlerden faydalanabilmek için Android cihazını daima güncel tutun. Bu küçük adımlar ile kendinizi Xenomorph gibi malware yazılımlarından koruyabilirsiniz.

YAZAR: Ayşenur Sandıkçı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

POCO yeni akıllı telefon modeli X4 GT’yi tanıttı

Xiaomi çatısı altından çıkan POCO, yeni modellerini tanıtmaya devam ediyor. Özellikleri ve fiyatı ile dikkat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.