19 Eylül Perşembe 2019

Google Play Store içindeki tehlikeli uygulama sayısı açıklandı!


Uygulama marketleriyle ilgili zaman zaman bazı çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalar sonucunda ortaya ilginç sonuçlar çıkıyor. Son olarak  Sydney Üniversitesi ve CSIRO tarafından iki yıl süren çalışmasının sonucunu açıkladı. Ortaya çıkan verilere göre, Google Play Store içinde tehlikeli uygulama sayısı oldukça dikkat çekti.

Google Play Store temasını yeniledi

Google Play Store tehlikeli uygulama sayısı açıklandı

Android dünyasının uygulama marketi olan Google Play Store’da 1 milyona yakın uygulama var. Tahmin edeceğiniz gibi bu uygulamaların bir kısmı iyi niyetli değil. Kötü amaçlı yazılımların da yer aldığı mağazada son yapılan çalışmayla 2.040 adet tehlikeli uygulama tespit edildi.

1 milyon uygulamanın hepsini inceleyen araştırma bunun için makine öğrenmesini ve sinir ağlarını kullandı. Oluşturan algoritma uygulama mağazasındaki en popüler 10.000 uygulamaya benzer metin açıklaması ve görseli olan uygulamaları tespit etti. Algoritma burada 49.608 adet potansiyel tehdit buldu.

Google, Android'de 32 bit uygulama desteğini sonlandıracağını duyurdu!

VirusTotal kullanılarak söz konusu uygulamaların 7.246 adedi kötü amaçlı olarak işaretlendi. 2.040 adedinin ise sahte ve yüksek riskli olduğu ortaya çıktı. Ayrıca uygulamaların 1.565 adedinin en az beş hassas izin istediği, 1.407 adedinin ise reklam yerleştirmeleri yaptığı açıklandı.

Ä°lgili resim

İncelenen uygulamaların çoğu uygulama marketinden kaldırıldı. Google ekibi, uygulama askıya alma oranının yüzde 66’ya yükselttiğini belirtti.

Kaynak: ShiftDelete.Net

YAZAR: hilal alkan

Tasarıma olan merakı ve ilgisi ile Görsel İletişim Tasarım Bölümü'ne başlayan, ardından ufak ufak sosyal medya alanına kayan yazarımız şu an güncel olarak trend sosyal medya konularında yazmaya devam ediyor tasarımla olan bağını hiç koparmıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Instagram

Instagram sizin yerinize paylaşım yapacak

Instagram kullanıcı sayısı 1 milyar seviyesine doğru yol almaya devam ederken, kullanıcılara yeni özellikler sunulmaya devam …

Bir Cevap Yazın