29 Temmuz Perşembe 2021

Instagram’da QR kod özelliği devreye girdi!


Instagram QR kod özelliği

Instagram yakın zaman önce Messenger ile birleşme yaşayacağı hakkındaki haberler ile gündeme gelmişti. Bir süredir test edilen ve Instagram hesaplarını bulmayı kolaylaştıran QR kodlar özelliği devreye giriyor. Geçen yıl kullanıma sunduğu Ad Etiketi özelliği ile kullanıcıların çıkartmalar oluşturmasını sağlayan Instagram’ın bu özelliği pek de tutmadı. Haliyle platform farklı ancak benzer bir özellik ile tekrar karşımıza çıkıyor. Instagram QR kod özelliği devreye giriyor.

Instagram QR kod özelliği

Instagram hassas içerek kısıtlama özelliği

Instagram QR kod özelliğinin yakın zaman önce karşımıza çıktığını söylemek mümkün. Herkesin kullanımına sunulan özellik ilk olarak geçen yıl Japonya’da kullanıma sunulmuştu. Şimdi ise diğer ülkelerdeki kullanıcıların kullanımında olan özellik aslında işletme hesaplarını hedefe alıyor. Söz konusu QR kodları tarayabilen herhangi bir kamera uygulamasında oluşturulan kodu okutarak ilişkilendirilen hesabı görebiliyor ve eklenmiş bilgilere erişebiliyorsunuz.

QR kod oluşturan işletmenin yalnızca Instagram hesabına değil aynı zamanda varsa mağazasına ulaşabiliyor ve alışveriş yapabiliyorsunuz. Aynı zamanda Google Maps’te gördüğümüz gibi işletmenin açılış ve kapanış saatlerine ulaşmak mümkün hale geliyor.

QR kod oluşturmak için Instagram’ın Ayarlar menüsüne gelmeniz gerekiyor. Daha sonra açılan pencerede QR kod adlandırmasını bulmanız ve ona tıklamanız gerekiyor. Şu an için özellik kademli olarak dağıtılıyor ve herkes aynı anda ulaşamayabilir. Bazı kullanıcılarda hâlâ Ad Etiketi özelliği yer alıyor. Ad Etiketi özelliği, QR kod özelliği bütün kullanıcılara geldiğinde kullanımdan tamamen kaldırılacak.

Instagram’daki mesajlaşma deneyimine yeni dokunuş

YAZAR: Nilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google play store

Play Store’dan yanıltıcı uygulamalara son verecek adım

Google, kendi bünyesindeki uygulamaların ye aldığı Play Store için çeşitli düzenlemeler yapıyor. Geçtiğimiz aylarda yanıltıcı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir