4 Aralık Cuma 2020

iOS 14 çıkış tarihi ve beklenen özellikler


iOS-14-cikis-tarihi-ve-beklenen-özellikler

Kısa süre önce yayınlanan iOS 13’ün ardından iOS 14 çıkış tarihi ve beklenen özellikleri hakkında birçok tahmin de ortaya çıkmaya başladı. Şimdilik yalnızca tahmin seviyesinde olan bu yenilikleri biz de bu yazımızda bir araya getidik.

Kullanıcıların bazı sorunlar yaşadığı iOS 13 için şu sıralar Apple sıkı bir çalışma içinde. Yeni güncellemelerle hataları kapatmak isteyen şirket bu çalışmalarını sürdürürken, iOS 14 ile ilgili tahminler ortaya çıkmaya başladı bile.

2020 iPhone ekranında değişiklikler olacak

iOS 14 çıkış tarihi ve beklenen özellikler

Öncelikle iOS 14 gelecek sene kullanıcıların kullanımına sunulacak. Bildiğiniz gibi iOS 13, eylül ayının ikinci haftası yayınlanmıştı. Yine tahminler, yeni güncellemenin de benzer bir zaman diliminde yayınlanacağından yana.

Peki gelecek sürümde bizi neler bekliyor?

Öncelikle iPhone 12 ailesi ile geleceği düşünülen iOS 14’te bizi ikiye ayrılabilen bir arayüz karşılayacak. Bunu işletim sisteminin şimdiden açılmış beta testlerinde de görüyoruz.

Bu ne demek oluyor?

Ekranı ikiye bölen yazılım, aynı anda hem e-posta yazmanıza imkan tanıyor hem de e-posta içine ekleyeceğiniz bir belgeyi aynı ekranda altlı üstlü görmenizi sağlıyor. Bu özellikle aynı anda iki işlem yapması gereken kullanıcılar için oldukça kullanışlı olacak.

Bu özelliğe ek olarak, iOS 14, iPhone kullanıcıları için biraz daha farklı bir arayüze sahip olacak. iPadOS ve MacOS yazılımlarına benzer bir ikon sürükleme özelliği kazanacak olan yeni yazılım sayesinde kullanıcılar, uygulamanın simgesini onu çalıştırmak için başka bir çalışan uygulamanın yanına getirebilecek.

iOS 14 çıkış tarihi ve beklenen özellikler

iOS 14 ile yeni iPhone hangi özellikleri kazanacak?

En kuvvetli tahminler, 5G destekli bir sürüm ile karşılaşacağımız yönünde. Çünkü yeni iPhone ailesi çok büyük ihtimalle 5G destekli olacak. Bu nedenle iOS 14 sürümü için de 5G desteği sağlaması bekleniyor.

iOS 14, Apple AR gözlükleri için de kullanılabilir. Bloomberg tarafından yayınlanan bir rapora göre Apple, 2020 yılında AR gözlüklerine 5G iPhone’un yanında yer vermeyi planlıyor. AR gözlüklerinin yapabildiklerine baktığımızda ise haritada yön bulmak için kullanmaktan metin mesajları atmaya kadar birçok alanda kullanılacağı görüyoruz.

Yukarıda beklenenler şimdilik muhtemelen özellik olarak sıralanıyor. Ancak düşük bir ihtimal de olsa bazı tahminler  ‘Katlanabilir iPhone modelleri’ni de önümüzdeki yıl göreceğimiz yönünde.

Kesinlikle bu alana giriş yapmak için bir süre daha bekleyeceğini düşündüğümüz Apple, katlanabilir ekran hakkında henüz bir patent almış durumda değil.

Ayrıca bir geliştiriciyseniz ve iOS 14 Beta testine katılmak istiyorsanız buraya tıklayabilir detaylara bakabilirsiniz.

iPhone 11 Pro ile Selena Gomez müzik klibi çekildi

YAZAR: Nilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Twitter Fleets-ozelligi-00

Twitter sevilen ve popüler özelliğe kavuşuyor: Fleets

Hikâyeler özelliğini Snapchat’ten alan sosyal medya şirketlerine en son Twitter da katılıyor. Twitter Fleets özelliği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir