2 Haziran Salı 2020

NASA uzayda sebze yetiştiriyor!


NASA uzayda sebze yetiştiriyor

Uzaydaki yaşamı hepimiz merak ediyoruz, belki hala uzaya taşınmıyoruz ancak NASA ilginç bir ortaklık ile uzayda sağlıklı sebze ve meyve tüketmenin yolunu arıyor.

Bildiğiniz üzere Tupperware ürünleri saklama kapları ve su şişeleriyle tanınıyor. Birçok mutfak ürünü tasarlayan şirket şimdi NASA ile beraber anılıyor. Tupperware ürünlerini sonlandırıyor, bunun nedeni gelecekte eğer uzayda ulursak mutfak ürünlerinin buraya uygun hale getirilmesi.

İnsanlığın aya ilk ayak basmasından bu yana yıllar geçti. Astronotlar uzayda daha fazla zaman geçirmeye başladıkça, sağlıklı kalmak için taze meyve ve sebzelere erişmeleri daha kolay hale gelmeli. Çünkü aylarca belki yıllarca göreve gönderilen astronotlar orada besin ihtiyaçlarını iyi bir şekilde karşılaması gerekiyor. Bu nedenle NASA uzayda sebze yetiştiriyor diyoruz.

NASA uzayda sebze yetiştiriyor mu?

Uluslararası Uzay İstasyonu (NASA) gibi oluşumların bitki yetiştirmesi pek olası değil. Bu yetiştirme işlemini geleneksel tarzda yapmak mümkün olmadığı için farklı alternatifler deneniyor. Zira yerçekiminin olmaması durumları iyice karışık hale getiriyor. Bu nedenle Tupperware ile anlaşma yoluna giden NASA kitlesel gıda güvenliği sağlayan plastikleri oradan karşılayacak.

NASA, Nisan 2018’de astronotların onları kırmızı marul yetiştirmek için kullandığı, Nisan 2018’de Uluslararası Uzay İstasyonuna yedi PONDS modülünü başlattı. Şimdi ise hedef uzayda sebze ve meyve yetiştirmek ama daha sağlıklı bir şekilde.

Vestel’in ev teknolojilerini IFA 2019’da inceledik

YAZAR: Nilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Powerbeats Pro

Apple Powerbeats Pro kulaklıklara yeni renkler ekleniyor

Bildiğiniz gibi bir süredir Apple ve Beats arasında anlaşma bulunuyor. Apple imzalı olan kulaklık modeli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir