26 Ekim Pazartesi 2020

Oppo çok ilginç bir akıllı telefon üzerinde çalışıyor


Oppo cektikci uzayan bir telefon

Teknoloji devlerini farklı tasarımlarla görebiliyoruz. Katlanabilir ekranlı telefonlara başka bir açıyla bakmayı sağlayan TCL, üçe katlanabilen akıllı telefon tasarımıyla dikkat çekmişti. Şimdi ise Oppo tarafından ilginç bir hamle geldi. Şirket aldığı bir patent ile çektikçe uzayan bir telefon üzerinde çalışıyor gibi duruyor.

Oppo çektikçe uzayan bir telefon ile karşımıza çıkabilir

Farklı tasarımlar her zaman dikkat çekse de herkese ulaşamayabiliyor. Bunların en somut örneği katlanabilir ekranlı telefonlar. Bu telefonlar kullanılan malzeme gereği esnek yapıda olduğu için maliyet noktasında çok yüksek rakamlara ulaşılmasına neden oluyor, haliyle de fiyatları oldukça yüksek hale geliyor.

Oppo cektikci uzayan bir telefon
Kapalıyken telefonun tasarımı

Oppo da aldığı bir patent ile farklı bir telefon üzerinde çalıştığını kanıtlıyor. Oppo’nun bu yeni aldığı patentte akıllı telefonun ekranı uzayabiliyor. Normalde kare bir yapıda olan telefonun, ekranı uzatıldığında yüzde 40 oranında büyüyor. Bu ise oldukça yüksek bir oran. Söz konusu patentin hali hazırda ürün haline gelip gelmeyeceği bilinmiyor ancak yine de ilginç bir tasarım olacağını düşündürüyor.

Oppo cektikci uzayan bir telefon

Telefon esasen Samsung’un Z Flip modelini hatırlatıyor. O da katlandığında kare oluyor ve dikey açılıyor, bu telefon da yukarıya doğru çekiliyor ve ekran hacmi artıyor. Bakalım ilerleyen dönemde bu tarz bir telefon görebilecek miyiz yoksa şu anlık patent olarak mı kalacak?

Samsung üç farklı katlanabilir telefon çıkarabilir

YAZAR: Nilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Snapchat

Snapchat günde yaklaşık 250 milyon kullanıcıya ulaşıyor!

Çoğu sosyal medya kullanıcısında, Snapchat uygulamasının günümüzde eski popülerliğini yitirdiği yönünde bir algı var. Ancak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir