12 Ağustos Çarşamba 2020

Robotik aynaların güneş ile muhteşem dansı


Robotik aynalar

Teknolojinin doğadan esinlendiğine çoğu zaman şahitlik ediyoruz. Bu duruma en güzel örneklerden birisi ayçiçeğinden esinlenen robotik aynalar oldu. Seul merkezli sanat stüdyosu Kimchi ve Chips‘ten Halo, 99 robotik ayna ile tıpkı bir ayçiçeği gibi güneşi takip eden fıskiye sistemi kurdu.

Kablosuz saç kurutma makinesi Fondre!

Doğa ve teknoloji uyumu Robotik aynalar ile karşımıza çıkıyor

Tasarımsal açısından sanatsal duyguları doyuran fıskiye sistemi, güneşi izleyen 99 robotik aynalar sisteminden oluşuyor. Oldukça yaratıcı duran bu fikri video olarak izlemek bile oldukça keyifli. 15 metre uzunluğunda bir pist ve kuleler arasında konumlandırılmış robotik aynalar, güneş ışığıyla beraber şekil alarak sudan bir sis oluşmasına neden oluyor.

Farklı renklerin ve desenlerin çıktığını da gördüğünüz sistem, daireler oluşmasına neden oluyor. Söz konusu robotik aynalar sistemi ise oldukça güzel bir amaç için oluşturuldu. İngiltere ve Kore Sanat Konseyi tarafından güneş enerjisinin gücüne dikkat çeken sanat projesi, havada asılı bir enerji oluşturmak için 40 kilovatlık bir güneş ışığı enerjisi kullanıyor.

Güneşin ilk ışıklarının ufukta görünmesiyle ortaya çıkan manzara, rüzgar, su ve robotik aynaların birleşmesiyle beraber ahenkli bir gösteri sunuyor. Doğa ve teknoloji arasındaki bağı kuvvetlendiren proje, doğal ışık ile nasıl serbest çalışılabileceğini de gösteriyor.

Ayrıca 99 sayısının seçilmesinin de bir nedeni var. Kimchi ve Chips, “Doksan dokuz, üç boyutlu simetrilerle dolu bir sayıdır, ancak aynı zamanda eksik olmasıyla da kendince bir gerilime sahiptir” diyerek ekliyor, “Kendisi 99 yansıma artı doğrudan güneş tarafından aydınlatılıyor ve bu nedenle 100 güneşin gücü ile aydınlatılıyor.” diyor.

Dezeen‘den paylaşılan videoyu izlemek isterseniz aşağıdan izleyebilirsiniz.

YAZAR: Nilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung Galaxy Note 20 kırmızı

Samsung Galaxy Note 20 kırmızı rengiyle büyülüyor

İki gün önce Unpacked 2020 etkinliği ile dikkatleri üzerine çeken Samsung, etkinlik sonrası Note 20 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir