10 Nisan Cuma 2020

SpaceX insanlı ilk uçuş için tarih verdi


SpaceX

Elon Musk ve SpaceX konu olunca iştahlar iyice kabarıyor. Musk, geçenlerde SpaceX’in insanlı ilk uçuşu için nisan ve haziran aylarının beklenmesi gerektiğinin altını çizmişti. Şimdi ise Ars Technica’danEric Berger, konu hakkında yeni bir tarihe işaret etti: 7 Mayıs.

Bildiğiniz gibi oldukça merakla beklenen bu uçuş denemesi için yıllardır çalışmalar yapılıyor. Oldukça önemli olan bu gelişme ise beklenenden yakın bir tarihe işaret ediyor.

Elon Musk’ın serveti 1 günde nasıl 12 milyar dolar arttı?

SpaceX ilk insanlı uçuşu yapıyor

Bildiğiniz gibi bir sürü fırlatma testi yapan şirket, başarılı bir fırlatış ve iniş için oldukça fazla çalışıyor. Crew Dragon için geçen yıldan beri yapılan çalışmalar önemli yolların kaydedilmesini sağladı. Ocak ayında SpaceX, Crew Dragon’un uçuş sırasında fırlatma testini tamamladı, bu da kapsülün Falcon 9 roketinden başarıyla ayrılabileceğinin bir kanıtı olarak karşımızda duruyor.

Bu noktada, SpaceX ve Crew Dragon için işler iyi gidiyor gibi görünüyor. Bu başarılı testlerin ve Musk’un önceki tahmininin ardından insanlı ilk uçuş için tarihin 7 Mayıs olması oldukça mantıklı duruyor. Elon Musk, Falcon 9 için Twitter üzerinden bir simülasyon da paylaşmıştı onu da aşağıya ekliyoruz.

SpaceX Ay’a gidecek olan ilk özel yolcusunu açıkladı!

YAZAR: Nilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Netflix Corona virüsü canlı yayınları

Netflix’ten yeni COVID-19 bilgilendirme yayınları

Dünyanın eve kapandığı şu günlerde büyük şirketler de sosyal medyanın gücünü daha kontrollü kullanmaya başlıyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir