27 Kasım Cuma 2020

Temassız ödeme için yeni dönem başlıyor


Ödeme yaparken hayatımızı kolaylaştıran teknolojilerden biri de temassız ödeme. 90 TL’ye kadar yapılan işlemlerde kullanabildiğimiz temassız ödeme limiti son alınan kararlar 120 TL’ye çıkarıldı.

Meyve toplayan otonom bahçe robotu

Temassız ödeme limiti yükseltildi

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre, bir tüketici nakit ödemelerde 16 saniye vakit harcıyor. Temassız ödemede ise bu süre 9 saniyeye iniyor. Her 10 kredi kartı işleminden 1’inin temassız gerçekleştirildiğini düşünürsek, limitin 120 TL’ye çıkarılması oldukça pozitif olarak değerlendiriliyor.

Alınan yeni karar 1 Ağustos 2019 tarihi itibariyle geçerli olacak. Belirtilen tutarın üzerindeki ödemelerde şifre kullanımı devam edecek.

Verilere baktığımızda, her 5 iş yerinin 3’ünde temassız ödeme kabul edildiğini ayrıca, cüzdanımızdaki her 2 kredi kartından 1’i temassız özelliği taşıdığını görüyoruz.

Konuyla ilgili açıklama yapan BKM Genel Müdür Yardımcısı Celal Cündoğlu, “Mart 2019’da ay sonu itibarıyla günlük 1 milyon seviyesinde olan temassız işlem adedi yüzde 30 artışla haziran sonunda 1,3 milyon adede, aylık temassız işlem cirosu da yüzde 26 artışla 1,3 milyar TL’ye ulaştı. 3 ay gibi kısa bir sürede gözlemlenen bu artışlar, kart kullanıcılarının ve iş yerlerinin temassız ödemelere olan güveninin her geçen gün arttığının önemli bir göstergesidir. Ayrıca nakit ile yapılan ödemeler ortalama 16 saniye, temassız kartlarla yapılan ödemeler ise 9 saniye sürüyor. Dolayısıyla temassız ödemeler hız açısından sunduğu avantaj nedeniyle de kart kullanıcıları ve iş yerleri tarafından tercih ediliyor” dedi.

Son olarak BKM verilerine göre, 2019 yılının ilk 6 ayında 1,2 milyon adet mobil temassız işlem yapıldı. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre 2 kat artışa işaret ediyor. Bu yılın başından bu yana mobil cihazlarla temassız olarak yapılan alışveriş tutarının ise 52 milyon TL’yi geçtiği görülüyor.

YAZAR: Hazal Orta

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Oppo AR Glass 2021

Oppo AR Glass 2021 tanıtıldı: Önemli bir rakip mi?

Akıllı gözlük pazarında karşımıza önemli aktörler çıkıyor. Öncelikle Google Glass bu noktada öncü sayılırken ardından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir