21 Ocak Perşembe 2021

TikTok’un başı bu sefer büyük dertte olabilir!


TikTok yeni bir dava

Müzik yapım şirketlerinden gelen lisans ve telif haklarını ihlal ettiği iddasıyla, TikTok yeni bir dava ile karşı karşıya kalabilir.

TikTok şu aralar en popüler mobil uygulamaların başında yer alıyor. Milyonlarca kişiye ulaşan mobil uygulama bir kez daha müzik şirketlerinin telif hakkı nedeniyle başı büyük derde girecek. Müzik şirketleri sosyal medya devini dava etmek ile tehdit ediyor. Universal ve benzeri dev müzik şirketleri popüler platformda yer alan şarkıların lisanssız kullanılması sebebiyle suçluyor.

Karantina TikTok’a yönlendirdi

TikTok yeni bir dava şokuyla karşı karşıya kalacak gibi

Milyonlarca kişi kısa şarkılar eşliğinde kliplerini ekliyor ve bu şekilde takipçilerine ulaşabiliyor. Zaten uygulamanın en büyük espirisi kliplerde arkada çalan şarkılarla kişilerin senkronize danslar veya taklitler yapması. Bu nedenle lisans ve telif haklarıyla alakalı birçok sorun yaşanabiliyor. İşte tam da bu noktada müzik şirketleri, Çin merkezli TikTok uygulamasında kullanılan şarkıların lisansları hakkında yeterli sahipliği olmadığı gerekçesiyle yeni bir dava hazırlığında.

Ulusal Müzik Yayıncıları Birliği genel müdürü David Israelite, Financial Times’a yaptığı açıklamada, müzik yayıncı pazarının yüzde 50’sinden fazlasının TikTok ile lisanssız olduğunu tahmin ettiği için bir “muhtemel gelecek adımı” atılacağını söylüyor.

Bu iddialara ilişkin TikTok sözcüsü, “Müzik endüstrisini, sahip olduğumuz binlerce lisansla desteklemekten gurur duyuyoruz. TikTok ile ortaklarımız arasındaki herhangi bir anlaşma veya tartışmanın ayrıntıları gizlidir. ” diyor.

Söz konusu durum bir süre daha devam edecek bir sorun gibi duruyor.

Sosyal medya alarmı: Dalgona kahvesi çok popüler!

YAZAR: Nilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

google chrome 88

Google Chrome 88 güvenliğimizi arttırıyor!

En çok kullanılan tarayıcılardan biri olan Google Chrome, yeni güncellemesi ile kullanıcıların güvenliğini arttırmayı hedefliyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir