17 Nisan Cumartesi 2021

Twitter, COVID-19 aşıları hakkında yanlış bilgi verenleri engelleyecek


Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs için aşı çalışmaları bir süredir devam ediyor. Olumlu sonuçların alındığı bu süreçte sosyal medya üzerinden yapılan bazı yanlış bilgilendirmeler insanların kafasını karıştırdı. Twitter ayları konu ile ilgili çeşitli tedbirler alıyordu. Twitter tedbirleri genişletilerek yanlış bilgilendirmenin önüne geçmeyi hedefliyor.

COVİD-19 aşıları hakkında yanlış bilgiler için yeni önlemler

Etiketleri kullanarak çok fazla kullanıcıya ulaşan bazı haberlerin doğruluğu bulunmuyor. Twitter, aşılar hakkındaki bu yanlış algılamanın önüne geçmek için ilgili hesaplara uyarılar yapacak. İlk uyarı ile Twitter yanlış bilgilendirme yaptığınızı size ifade edecek. İkinci uyarı hesabınızı 12 saatlik süre ile kilitleyecek. Uyarı dikkate almadan devam edersiniz üçüncü uyarı ile 12 saatte hesabınız kilitli kalacak. Hala paylaşıma devam eden hesaplar için Twitter’ın kuralı oldukça caydırıcı. Dördüncü kez aldığınız uyarı ile Twitter hesabınız 7 gün askıya alınırken, paylaşımlara devam ettiğiniz taktirde hesabınız süresiz olarak askıya alınacak.

Instagram Canlı Odalar özelliği ile gündemde

Şimdilik İngilizce etiketler ve içerikler üzerinde çalışan sistem tüm dil ve ülkelerde aktif olarak kullanılmaya başlayacak. Diğer sosyal medya platformları da konu ile ilgili benzer çalışmalar yürütüyor. Twitter da bu hamleler yanlış bilginin önüne geçmeyi hedefliyor.

 

YAZAR: Ayşenur SANDIKÇI

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Facebook’tan Clubhouse’a rakip platform ‘Hotline’ tanıtıldı

Gündemden düşmeyen Clubhouse, son dönemlerin gözde platformlarından biri. Bu durum diğer sosyal medya şirketlerini rahatsız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir