17 Ağustos Cumartesi 2019

Yapay zeka tarafından tasarlanan ilk sanat eseri satışa çıkıyor!


Yapay zeka tarafından oluşturulan portre, bu hafta New York'ta müzayede!!

Yapay zeka tarafından oluşturulan ‘boyalı’ bir portre, bu hafta New York’ta müzayede için hazırlanıyor. Bu tablo bir insan tarafından değil, bir bilgisayar tarafından tasarlanan ilk sanat eseri! 1800’lerden önce Avrupa sanatını hatırlatan tarzda boyanmış olan portre, tuvalin sadece bir kısmını dolduruyor. Bulanık bir yüze sahip bir adama benzeyen resim bir yapay zeka tarafından oluşturulması özelliğiyle tüm dikkatleri üzerine çekiyor!

 

Yapay zeka tarafından oluşturulan portre, bu hafta New York'ta müzayede!

Resmi yaratan AI, insan programcılarının çalışmalarına, özellikle de Paris’ten “Obvious” olarak adlandırılan bir grup sanat koleksiyonuna dayanıyor.Programcılar, Yapay Sinir Ağları, Jeneratör ve Ayırıcı’nın birbirleriyle aleyhinde iki gruba ayrılarak, birbirlerine karşı rekabet eden, yapay zeka içinde GAN (Generative Adversarial Network) tekniğini kullandılar. Jeneratörler yapay görüntüleri mümkün olana en yakın şekilde ortaya koyarken, Ayırımcılar onları gerçek (insan yapımı) görüntülerle karşılaştırıyor. Yapay olan ve insan yapımı olanları belirlemeye çalışıyor. Portre “Edmond De Bellamy’nin Portresi” olarak adlandırılıyor ve 7000 ila 10,000 dolar arasında satılması bekleniyor!

 

YAZAR: Serap Uygur

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TikTok’un en ünlü 26 fenomeni!

TikTok veya Çin’de bilinen adıyla Douyin ilk olarak Eylül 2016 yılında hayatımıza girdi. Kısa süre içerisinde büyük bir kitleye ulaşan sosyal …

Bir Cevap Yazın